Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Lilia Khousnoutdinova exkluzivně: Ženskost v sobě mnohdy zabíjíme kofeinem

Na své narozeniny oblékla kouzelné bílé šaty.
Zdroj: foto Martin Procházka / eXtra.cz
+ Další 3 fotografie
Exkluzivní rozhovor

Lilia Khousnoutdinova (33) v exkluzivním rozhovoru pro eXtra.cz prozradila, co podle ní ubírá ženám na ženskosti i jak ji v sobě znovu probudit. Známá dula také poslala vzkaz ženám, které váhají, zda se stát matkou. Liliu jsme vyslechli, když chystala focení pro projekt Jsem žena, jsem kněžka.

Lilia Khousnoutdinova o ženství a psychice

Z vás jen sálá ženskost. Jak ji v ženě, která tohle vrozené nemá, probudit?

Je důležité, jak se ve svém těle cítíme, a k tomu je třeba o něj pečovat. To je v dnešní době složité, kofeinem nutíme tělo k nadměrnému výkonu a nectíme své přirozené potřeby. Potom se divíme, že nám klesá vitalita, tedy zákonitě i ženskost. Je důležité uctívat sama sebe a svůj biorytmus.

Co děláte, abyste se udržela v duševní pohodě?

Ráda tančím, velký základ je pro mě i spánek. V momentě, kdy přestanu ctít svou potřebu odpočinku, se to projeví velmi rychle. Fajn je i jóga, kterou chci ale cvičit ještě pravidelněji než teď, a také naše pravidelná ženská setkání, která mě nabíjí energií.

Na Instagramu se rozmáhá vlna kritiky a nenávisti, kdy mezi sebou mnohé matky bojují v komentářích nebo lidé zkrátka jen přehnaně reagují na pro ně šokující příspěvky, pociťujete to?

Ošklivé reakce často vzniknou tím, když se nějaká informace vytrhne mimo kontext a lidé se toho chytí. Diskuze u mediálnich článků se snažím nečíst a u mě na Instagramu se negativní reakce objevují jen vzácně. Na sociálních sítích se ráda pohybuji, protože chci vytvořit alternativní referenční bod, který informuje o tom, že porod může být i krásným, příjemným a posilujícím prožitkem.


Lilia o porodu a mateřství

Jak vaše porody probíhaly? Byly příjemné?

U prvního jsem strávila 23 hodin doma a potom 20 minut v porodnici. Převoz i celý porod proběhl v Anglii a bylo to velmi hezké a harmonické, protože nešlo o nic, k čemu by se lékaři stavěli jako k nějaké anomálii. A ty druhé dva domácí porody byly nádherným a posilujícím zážitkem bez stresu. Pokaždé to bylo super. Jsem velmi vděčná dětem za to, že takto krásně spolupracovaly, protože porod není jen věcí matky.

Jste dulou, ženám radíte a asistujete při porodu. Co byste poradila ženám, které váhají, zda být matkou?

Je to velmi osobní a intimní rozhodnutí. Ne každá žena musí být matkou. Proto si myslím, že je důležité vyslechnout si příběhy jak žen, které se pro mateřství rozhodly, tak těch, které se rozhodly matkou nebýt a tvořit na světě jiné věci, a vyslechnout i to, co jim jejich rozhodnutí dalo a zároveň vzalo.

Eva Podzimková o odmítnutí postelových scén: Přijdu si stará, je to trapné, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy