Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Lilia Khousnoutdinova exkluzivně: O práci duly, potratech a domácích porodech

Lilia Khousnoutdinova exkluzivně: O práci duly, potratech a domácích porodech
Zdroj: Se souhlasem Lilia Khousnoutdinova
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
Exkluzivní rozhovor

Lilia Khousnoutdinova (33) v exkluzivním rozhovoru pro eXtra.cz promluvila o práci duly, domácích porodech, doprovázení žen na potrat i nejšílenějších předsudcích o porodu, se kterými se kdy setkala. Lilii jsme vyslechli, když chystala focení pro projekt Jsem žena, jsem kněžka.

Lilia Khousnoutdinova o obavách rodiček

Jste dulou. Co to znamená?

Aktuálně jako dula už dlouho aktivně nepůsobím, protože mám sama malé děti. Dělám pouze kurzy předporodní přípravy. Dula není porodní asistentka ani zdravotník, ale je vzdělaná v tom, jak po emoční i nefarmakologické stránce podpořit ženu v těhotenství, během porodu a v šestinedělí. Svým způsobem supluje zkušené starší ženy, které v minulosti rodičky provázely.

Jaké obavy s ženami nejvíce řešíte?

Ženy nejčastěji řeší strach z bolesti nebo z toho, že nebudou v nemocničních zařízeních respektována jejich práva. V momentě, kdy jsou odhodlané rodit doma, řeší zase to, co dělat, pokud budou potřebovat převézt do nemocnice. Kromě takových praktických věcí řeší ale ženy hodně i partnerství. Podle mě přirozeně potřebují cítit jakési ujištění, že je jejich partner miluje a neopustí je. V tom vidím i evoluční logiku, kdy žena potřebuje ve svém nejzranitelnějším období tu největší oporu.

Řešíme ale i polohy, ve kterých bude žena rodit, a to, jak ulevit bolesti bez epiduralu. My máme o porodu díky popkultuře velmi zkreslené představy. Praskne voda, nastane poprask a řev, rychle se jede do nemocnice sanitkou. To ale realitě v drtivé většině případů neodpovídá. Řešíme s ženami tedy i to, jak samotný porod probíhá, v jakých časových úsecích a co se děje v těle ženy. Porodem to ale nekončí, řeší se kojení a jak zvládnout šestinedělí. To sice může pro novorodičku znamenat nekonečný příval euforie, ale vždy je potřeba podpora, aby žena nebyla na miminko sama a nepropadla úzkostem.


Lilia o potratu a porodech doma

Může dulu vyhledat i žena, které nejde otěhotnět nebo se o miminko snaží?

Ne každá dula to dělá, ale existují i duly, které se početím přímo zabývají. Jsou i další situace, u kterých některé duly rodičky doprovázejí, například v případech, kdy se narodí mrtvé miminko nebo žena prožije samovolný potrat.

Byla jste někdy u takového porodu přítomna?

U porodu mrtvého dítěte jsem nikdy nebyla, ale doprovázela jsem ženy při potratu.

Co takovým ženám říkáte?

Podílela jsem se na vzniku knihy, která se jmenuje Čekala jsem miminko, jež se touto tématikou zabývá. V zásadě je důležité odpustit. Ať už sobě, životu nebo Bohu, to vždy záleží na tom, na koho ona vina padne, někdy celou situaci dávají ženy za vinu někomu anebo něčemu...důležité je odpustit, rozloučit se a smířit se. Určitě je základem, aby byla žena vyslyšena a nebyla souzena, neboť neznáme její příběh.

Hodně žen se bojí rodit doma. Můžete procentuálně určit, kolik z nich potřebuje převoz do nemocnice a lékařskou pomoc?

U nás na to neexistuje spolehlivá statistika, protože byť jsou porody doma v Čechách legální, pomoc zdravotníka u porodu doma u nás v tuto chvíli legalizovaná není, což je mimochodem trochu šílené. V některých státech je to ale běžné a hrazené pojišťovnou, třeba v Anglii. Můžeme se tedy opřít o statistiky z takových zemí. U vícerodiček se každopádně jedná o minimum případů, u prvorodiček je to procento vyšší. Ale v Čechách bych odhadovala, že budou čísla nižší. Protože je podpora domácích porodů u nás malá, jsou porodní asistentky o to opatrnější a doma se rozhodnou rodit zpravidla ženy, které pro to mají předpoklady a jsou opravdu dobře připravené.

Může si dulu najmout každá žena?

Ano. Je ale důležité, aby si s dulou sedly. Já třeba osobně bych nikdy nešla do přípravy ani k porodu s někým, s kým si lidsky nerozumím.

Lilia o tradičních kulturách a největších pověrách

Inspirujete se na svých cestách do zahraničí místními kulturami a jejich metodami?

Ano i ne. Některé tradiční metody jsou velmi moudré, jiné scestné a škodlivé. Ráda zpovídám místní porodní báby. Inspiruje mě například úcta k šestinedělí, která se zachovala v mnoha tradičních kulturách. Nastavení typu porodila jsi, tak mazej hned do práce, se mi nelíbí stejně jako raná separace. Tradiční pověry mohou být ale samozřejmě i velmi škodlivé. Setkala jsem se třeba s pověrou, že pokud dítě má na sobě víc mázku, je to důsledek toho, že žena hodně souložila v těhotenství a jedná se o podnět k nějakému trestu, což je naprosto scestné.

Inspirací jsou pro mě ale porodní polohy. Poloha na zádech je poměrně nová a může způsobovat komplikace nebo větší bolesti. Začala být módní zejména kvůli fetiši tehdejšího krále Louise XIV., přitom se z fyziologického pohledu jedná o velmi nepraktickou věc. Odjakživa se rodilo převážně ve vertikálních polohách nebo aktivních polohách, což se i děje ve společnostech, kde nemohou spoléhat na císařský řez jako na určitou poslední záchranu. Proto logicky mají vyvinuté polohy, které zvyšují šanci na to, že porod proběhne bez komplikací.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy