Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Lidice: Jak moc filmové drama odpovídá hrůznému nacistickému zvěrstvu

Film Lidice: Jak moc se potkává s krutou historií
Zdroj: Bioscop
Předchozí Další
+ Dalších 36 fotografií
film

10. června roku 1942 došlo pod falešnou záminkou k vyhlazení české obce Lidice. Příkaz vydal tehdejší státní tajemník Úřadu říšského protektora Karl Hermann Frank. O život přišlo 340 obyvatel obce - muži, ženy i děti. O této hrůzné události pojednává film Lidice z roku 2011. Zajímavosti tohoto filmu popsal web csfd.cz.

Scenárista a historik Zdeněk Mahler se ve snímku Lidice, který tragické události zachycuje, zaměřil na omyl, jenž k vypálení obce a popravám jejích obyvatel vedl. Nevinný milostný dopis nacisté vyhodnotili mylně a Lidice byly vybrány jako ukázka exemplárního postupu proti všem, kdo schvalovali atentát na Reinharda Heydricha.

Vypálení Lidic

Do Lidic vtrhlo gestapo a začalo zatýkat všechny obyvatele. Ženy s dětmi byly převezeny do budovy kladenského gymnázia. Několik málo dětí bylo postupně vybráno k poněmčení, zbylé byly s matkami poslány do vyhlazovacích táborů. Většina byla zplynována v koncentračním táboře Chelmno v Polsku. Válku přežilo 143 lidických žen a v německých rodinách bylo po válce vypátráno 17 dětí, jejichž život byl ušetřen výměnou za převýchovu v Říši.

Z mužů, kteří byli na místě, brutální zásah nacistů přežil jen jeden: Jiří Tůma ze sousedních Makotřas, který obcí náhodou projížděl na kole a dostal se do spárů gestapa. To, že nebyl občanem Lidic, mu zachránilo život a později mohl popsat, jak celkem 173 mužů a chlapců starších 15 let bylo shromážděno v Horákově statku, kde nacisté ověřovali jejich totožnost. Tůmu gestapo propustilo, ale výstřely, které slyšel na cestě domů, svědčily o jediném. Lidičtí muži byli do jednoho popraveni. Nejmladšímu chlapci bylo teprve 14 let, o svém věku lhal. Nejstaršímu zastřelenému muži bylo 84 let.

Cenné věci, jakými tenkrát byly zemědělské nástroje, koně či dobytek, nacisté z obce odvezli. Následovalo podpálení všech budov - domů, kostela, školy, fary. Nacisté je polili benzínem a zapálili. V následujících měsících byly zbytky stavení vyhazovány do povětří a veškeré stopy po nich byly zahlazovány.

Film Lidice odráží realitu

Scénář k filmu Lidice psal historik Zdeněk Mahler, který vycházel z ověřených, nicméně v roce 2011 ještě málo známých historických dat. Hlavní postavy skutečně existovaly a děj není vymyšlený. Scenárista Zdeněk Mahler se podle webu csfd.cz začátkem 60. let osobně setkal s jediným mužem, který přežil vyhlazení Lidic, Františkem Saidlem. Ten masakr přežil jen díky tomu, že v době tragédie si odpykával trest ve vězení za kriminální delikt z konce 30. let. Postava byla ve filmu ztvárněna pod jménem František Šíma (Karel Roden).

Osudy Lidic měl v plánu se Zdeňkem Mahlerem natočit už Miloš Forman. Ten však chtěl jako hlavní linii vylíčit osud Josefa Fialy a kvůli tomu k realizaci nedošlo.

Snímek reflektuje skutečné události, jež vedly k jedné z vůbec nejhorších událostí heydrichiády. Důkazy, že se film drží reality, natočili sami příslušníci SS - dochované filmové záznamy ukazují hrůzy, kterých se dopouštěli.

Nicole ze Zrádců se vysmála Andree Bezděkové, že ji nepoznala: Ta to nevydýchala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy