Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Lidé zuří: E-shop dálničních známek bude stát za čtyři roky provozu přes 400 milionů

Zdroj: profimedia.cz
drzost?
Lidé jsou rozzuřeni. Internetový obchod, ve kterém si řidiči budou moci zakoupit nové elektronické dálniční známky, bude stát po čtyři roky provozu přes 400 milionů korun. S informací přišlo ministerstvo dopravy.

Dosavadní papírové kupony má už letos nahradit systém elektronických dálničních známek. Internetový obchod a mobilní aplikaci zajistí společnost Asseco Central Europe. Náklady na čtyřletý provoz však vyjdou na 401 milionů korun bez DPH.

A částka je zároveň hlavní důvod, který veřejnost rozlítil. „To si snad dělají srandu,“ píší lidé v komentářích. „Tohle je opravdu nesmysl. To skutečně myslí vážně?“ rozčilují se komentující.

Kromě elektronických dálničních známek má společnost také zařídit provoz call centra, které bude k dispozici zákazníkům při jakýchkoliv problémech. Stát si od tohoto nápadu slibuje hlavně snížení nákladů na provoz systému.

Pro české řidiče jsou elektronické dálniční známky novinkou, ale v sousedním Slovensku jsou již zajetou záležitostí. Stejně tak je na tom Maďarsko a v Rakousku pro změnu platí jak elektronická známka, tak papírová.

Vyjádření ministerstva:

„Za nejvýše 400 milionů Kč firma vytvoří celý IT systém. Tedy NEJEN e-shop, ale také uživatelský portál, mobilní aplikaci, call centrum, evidenci všech zaplacených poplatků, registr všech automobilů osvobozených od placení poplatků, kompletní účetnictví, clearing, reporting a zabezpečení. Cena dále také zahrnuje rozvoj IT systému, konzultační služby a další činnosti v rámci součinnosti a podpory. Dále také na 4 roky provoz a technická podporu systému, a to včetně podpory řidičů po uvedení do provozu, tedy samotný provoz call centra a další navazující činnosti, jako například zpracování listinných podání, zajištění platformy, na které bude systém provozován apod. Smlouva je celá transparentně zveřejněna na tomto odkaze: https://smlouvy.gov.cz/…uva/11357620 . Každý se tedy může přesvědčit, co všechno zahrnuje. Přechodem na systém elektronické známky předpokládáme úsporu přes 100 milionů Kč ročně,“ uvedl pracovník tiskového oddělení Filip Hlušička.

Související články

Další články