Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Lidé žijí bez koruny v kapse, a přitom mají všechno. Jak to dokázali?

Finex.cz
Zdroj: Finex.cz
Kryptoměny

Nejznámější kybernetická měna na světě už napsala mnoho příběhů. Lidé Bitcoin používají více než 10 let a za tu dobu toho dokázal poměrně dost. Někteří mu tak propadli natolik, že prodali všechno, co měli a teď žijí jen za Bitcoiny. Jsou to boháči, nebo bezdomovci, co vlastně nemají vůbec nic? Jde tak vůbec skutečně žít?

Proč chtějí všichni Bitcoin?

Když někdo zmíní kryptoměnu, většina z nás si vybaví právě Bitcoin To protože Bitcoin je první funkční a zároveň nejstarší digitální měnou. Nepředstavujte si ale, že existuje dlouhé desítky let. Vznikl teprve roce 2009, ale většina z nás o něm dlouhou dobu neměla ani tušení.

Ti, kteří se o takové věci zajímají, si možná vybaví krach bitcoinové burzy v roce 2014 a jeho, v tu dobu, hodně pošramocenou pověst. I když za pád ceny nemohl samotný Bitcoin, ale špatné zabezpečení jedné z burz, vzpamatovávala se digitální měna hodně dlouho. Konkrétně do roku 2017. Pak přišel ohromný skok a kdo koupil, rozhodně neprohloupil.

Za 1000 USD nakoupených na začátku roku 2017 jste mohli na konci toho samého inkasovat až 19 000 USD (asi 420 000 Kč). Bitcoin je zkrátka lákadlem i adrenalinovým sportem. A někteří extrémisti mu věří dokonce natolik, že jsou ochotní za bitcoiny prodat celý svůj majetek a žít jen z nich.

Boháči nebo smolaři?

Dokážete si představit, že vůbec neplatíte „normálními penězi“, ale pouze digitální měnou? Že nemáte v peněžence žádné bankovky a mince? Budete se divit, ale jsou lidé, a dokonce celé rodiny, které tak žijí. A to třeba už několik let.

Velmi často jsou to minimalisté, kteří nepotřebují velký majetek, hlavně proto, že ho komplet prodali, aby měli na nákup co nejvíce Bitcoinů. Nomádi a odvážlivci věřící, že právě tato měna má velkou budoucnost. Některým se to vyplatilo a jiným už méně.

Škubat si vlasy mohl například Campbell Simpson, který omylem vyhodil pevný disk s obsahem 1400 Bitcoinů, přičemž k nim přišel jako slepý k houslím. Tím, že jej vyhodil, se připravil o více než 200 milionů korun. Podobnou smůlu měl také James Howells - na jeho zničením disku bylo dokonce 7500 Bitcoinů (asi 1,2 miliardy korun).

I přes určitá rizika pojící se s nákupem bitcoinů se objevuje čím dál víc odvážlivců, zejména mezi mladými lidmi. Není žádnou výjimkou mladý člověk vyfocený u Subwaye s bagetou pořízenou za kryptoměny. Za Bitcoiny se dá dnes koupit prakticky cokoliv a mnoho lidí si chce zkusit za něj žít.

Vyzkoušela si to například reportérka Kasmihr Hill, mladí manželé Austin a Beccy Craigovi nebo rodina z Nizozemí, která prodala kompletně svůj majetek a začala cestovat po světě a žít jen z Bitcoinů. Tito všichni dokázali, že to jde, a dokonce i s dětmi.

Risk je zisk. Nebo ne?

Proč se lidé rozhodnou takto žít a někteří dokonce bez majetku? Dokázali byste si to představit? Že vsadíte všechno na jednu kartu, kterou vlastně ani pořádně nemáte v ruce? Často je za tím touha po změně, po cestování nebo možná trochu bláznovství a chuť riskovat. Tito lidé obvykle netouží po obrovském majetku, nepotřebují žít v luxusu a ve světě plném pozlátek.

Na druhou stranu si musíme položit otázku. A co budoucnost? Ta je každopádně nejistá ve všech ohledech. Proto je možná mnohem větším rizikem to nezkusit. Mohou to být investice do drahých kovů, sbírání starožitností, akcie nebo právě Bitcoin. Výběr už je na každém.

Vážně se dá žít bez tištěných peněz?

V drtivé většině případů opravdu ano. Zkrátka platíte kryptoměnovými platebními kartami. Tam, kde to opravdu nejde, můžete směnit Bitcoin na klasické peníze. Kryptoměny už dávno nejsou napůl nelegální hackerská odměna, ale naopak část finančního průmyslu, kterému denně propadá víc a víc lidí.

Dokonce vznikla celá komunita tzv. „krypto nomádů“. Ti žijí zcela specifickým životem jen s malým nebo žádným majetkem, kromě Bitcoinů. Nejčastěji jde o mladé a svobodné lidi, ale objevuje se čím dál víc rodin, které chtějí žít prostě jinak.

Ono to ale zase tak jiné není. Život na Bitcoinech je relativně snadný, bezpečný a částečně anonymní. Toužíte to vyzkoušet? Třeba jen na nějaký čas? Přečtěte si, jak nakoupit Bitcoin krok za krokem a můžete začít. Třeba se vám tento životní styl zalíbí.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy