Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jaromír Jágr koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Lidé vybrali pro nemocného Maxíka 62 milionů: Ministerstvo zdravotnictví povolilo použití léku

Zdroj: Facebook Maxík_SMA/ Oliverkovy cesty s SMA
+ Dalších 5 fotografií
maxík
Na začátku března se objevila výzva na záchranu malého Maxíka, který trpí zákeřnou nemocí zvanou spinální svalová atrofie. Lidé z celého Česka okamžitě přispěchali na pomoc a začali se na malého Maxíka skládat. Nakonec vybrali společnými silami neuvěřitelných 62 milionů korun. Nyní Adam Vojtěch informoval na Twitteru, že ministerstvo zdravotnictví povolilo použití vzácného léku.

„MZ povolilo použití neregistrovaného léku ZOLGENSMA. Nyní je možná distribuce, výdej a použití léku v ČR. Je určen pro léčbu dětských pacientů do 2 let se spinální svalovou atrofií. Léčba bude probíhat v Neuromuskulárním centru Kliniky dětské neurologie 2. LF UK a FN Motol,“ informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na Twitteru.

Maxíkovi budou v červnu dva roky, což je šibeniční termín pro podání léků. Děti trpící spinální svalovou atrofií postupně přicházejí o schopnost pohybu a nakonec nedokážou samy polykat ani dýchat.

Rodiče se ze začátku potýkali s několika problémy. V prvé řadě vzácný lék nehradily pojišťovny a nesměl se v Česku aplikovat. Nyní se zdá, že vše proběhne v naprostém pořádku.

„Vnímáme akutní potřebu tohoto experimentálního léku ze strany pacientů. Umožnili jsme jeho použití v ČR dřív, než padne konečné rozhodnutí Evropské lékové agentury,“ dodal pro Seznam Zprávy Vojtěch.

Stejnou nemocí jako Maxík trpí i malý Oliver, jehož rodiče zoufale prosí o pomoc.

Související články

Další články