Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Lidé umírali, zatímco vakcíny ležely na skladě. Pro vládu je to jen číslo, říká Mucha z Mladých praktiků

Zdroj: se souhlasem Vojtěcha Muchy
Koronavirus
Místo toho, aby se očkovalo co nejrychleji, ležely vakcíny na skladě. S tím se ale nehodlalo smířit sdružení Mladých praktiků, a tak zorganizovalo za pomoci logistických firem rozvoz vakcín zadarmo přímo do ordinací. Od čtvrtka tak mohou praktičtí doktoři v Praze očkovat své pacienty. "Pro lékaře, který se pacientům věnuje podstatnou část jejich života, je každá ztráta takového člověka bolestivá. Když jsme viděli, jak se tímhle časem u nás mrhá a vakcíny leží na skladě, tak jsme si řekli, že s tím musíme něco dělat," vysvětluje pro eXtra.cz Mucha.

Jak se zrodil váš nápad na distribuci vakcíny k lékařům?

Viděli jsme, že distribuce strašně vázne, že vakcíny leží na skladech, přitom my i pacienti máme o očkování velký zájem. Přišli jsme tedy s veřejným prohlášením, že když to vláda nezvládá, rozvozíme to sami. Ta představa doktora, který sedí za volantem, ačkoliv je už teď neskutečně přetížený v ordinaci, byla natolik absurdní, že se objevila obrovská vlna nabídek. Přišly od logistických firem, krizových manažerů a dalších profesionálů, že nám s tím pomohou, když bude třeba.

Nabídku distribuce zadarmo jste zveřejnili v pondělí. Jak dlouho trvalo, než ji někdo vyslyšel?

V pondělí jsme avizovali výzvu, v úterý nás magistrát "oťukl", jestli to myslíme vážně a ve středu dopoledne mi zavolal ředitel zdravotního odboru magistrátu hlavního města Prahy pan Ježek, jestli jim můžeme s tou distribucí pomoct. My jsme samozřejmě řekli, že ano a ihned jsme se dali do práce. Za jediný den se nám podařilo celou akci zorganizovat, sehnat všechny potřebné lidi a dneska (ve čtvrtek) už se rozváží.

Zareagovala na vaši výzvu i vláda?

Doposud ne. Reagoval akorát pražský magistrát, protože měl vakcíny na skladu a bylo na nich je k praktickým lékařům dodat - od státu žádný metodický pokyn neměl. Nabídka magistrátu ale byla taková, že každý lékař vezme chladící box, zajede do centrálního distribučního místa a tam si vakcíny vyzvedne. To nám připadalo v tuto chvíli naprosto nemyslitelné. Bylo by při tom problematické dodržení chladového řetězce. Vakcína musí být po celou dobu při správné teplotě a ne každý praktický lékař má správný chladící box, takže to nemohlo fungovat. I proto jsme do toho vstoupili a zajistili jsme distribuci tak, aby se to v pořádku dostalo až do ordinací.

Jak celá organizace probíhala?

Mělo to spoustu problémů, které jsme museli vyřešit za jediný den, ale díky lidem, kteří se na tom podíleli naprosto dobrovolně a s čirým nadšením, se to za 24 hodin podařilo. V tuhle chvíli se už opravdu rozváží a do dneška by to mělo být hotové.

,

Jaký máte pocit z toho, že jste nakonec uspěli?

Mám hlavně radost, že se to dostane co nejrychleji k pacientům, protože mám dojem, že pro vládu jsou to jen čísla. Jestli tady od začátku pandemie umřelo 20 tisíc lidí, jistě vnímají jako problém. Pro praktického lékaře, který se pacientům často věnuje podstatnou část jejich života, je každá ztráta takového člověka bolestivá. Když jsme viděli, jak se u nás mrhá drahocenným časem, kdy se další lidé mohou nakazit a vakcíny leží na skladě, tak jsme si řekli, že s tím musíme něco dělat. Doufám, že jsme díky tomu zachránili i nějaké životy.

Rozvoz vakcín s vaším přispěním zatím probíhá pouze po Praze. Hodláte nabídnout pomoc i v jiných krajích?

Distribuci si vždy organizuje krajský koordinátor, pokud by nás někdo oslovil, tak samozřejmě rádi pomůžeme. Už by to sice bylo malinko komplikovanější, protože většina dobrovolníků a logistických distributorů, se kterými spolupracujeme, je spíš v Praze. Ale věřím, že bychom byli schopni podobně pomoct i jinde.

Související články

Další články