Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) StarDance 2019 Extra Host (pořad) sametová revoluce

Nejnovější kauzy

Lidé se hádají, jestli Babišova řepka zasypala Česko: Jak je to s pylovou kalamitou ve skutečnosti?

Česko trápí nával pylu, může za něj řepka?
Návaly velkého množství pylu trápí v posledních dnech celé Česko. Zemi zahalila žlutá zrníčka a nejenom alergici se ptají, odkud pylový smog přichází. Mnozí lidé se domnívají, že za ním stojí četná pole s řepkou. Úplně jednoznačné to ale není.

Větrné počasí a kvetoucí rostliny v posledních dnech způsobily, že žlutá pylová zrníčka jsou úplně všude. Nejvíc tím trpí alergici, ale situace dělá vrásky i řidičům aut, kterým pyl znečišťuje vozy. Na sociálních sítích se strhla vášnivá diskuze, odkud se žluté nánosy vůbec berou.

Mezi lidmi převládá názor, že za nimi stojí pole s řepkou. Jenomže to není úplně pravda. V mnoha ohledech kontroverzní plodina sice letos vykvetla podle odborníků příliš brzy a pylu z ní jde požehnaně, nešíří se ale do měst. Její pylová zrnka se prý pohybují jen v okolí stovek metrů od polí.

Naopak ve městech mohou za „žlutou kalamitu“ jehličnany, především smrky a borovice. Stejně jako řepka, i tyto stromy mají letos silnou sezonu, a tak šíří do ovzduší více pylu než obvykle.

Situaci nepomáhá ani počasí. „S příliš rychlým nástupem teplého počasí všechno vykvetlo najednou,“ vysvětlil pro idnes.cz meteorolog Pavel Šimandl z Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

Mohlo by vás zajímat

Další články