Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Lidé jdou protestovat: Demonstrace Milionu chvilek se kvůli koronaviru přesouvá na internet

Lidé jdou protestovat: Demonstrace Milionu chvilek se kvůli koronaviru přesouvá na internet
Zdroj: Jakub Bartoš / Milion chvilek pro demokracii FB
Online demonstrace
Spolek Milion chvilek dnes v podvečer pořádá on-line demonstraci, která má upozornit na kauzy premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle organizátorů česká společnost navíc čelí nejen politické krizi, ale i epidemické a musí se semknout. Program bude přenášen z pražského Lucerna Music Baru na Facebooku a YouTube. Vysílání bude prokládáno výstupy hostů, promluví mimo jiné zástupci opozice. Do programu se mohou zapojit i diváci, kteří budou psát komentáře pod streamovaným videem nebo posílat vzkazy přes SMS bránu.

K protestu by se obvykle lidé sešli na Václavském náměstí nebo na Letné. „To teď není možné. COVID-19 od ledna utlumuje veřejné aktivity i veřejná shromáždění. I přesto je však potřeba, abychom jako občané dali hlasitě najevo svůj názor. A je potřeba, abychom to udělali společně. Našli jsme proto nový způsob. Uspořádáme největší online demonstraci,“ řekl Milion chvilek pro demokracii.

Zúčastní se i zástupci opozice

Demonstrace bude podle organizátorů rozdělena do tří tématických bloků. V prvním spolek okomentuje současné problémy, které Česko trápí. Druhá část bude věnována výročí sametové revoluce a v posledním bloku řečníci shrnou, co může česká společnost udělat pro to, aby překonala politickou krizi. V této části vystoupí i zástupci opozičních stran. Účast podle předsedy spolku Benjamina Rolla potvrdili například předseda hnutí STAN Vít Rakušan, senátorka z ODS Miroslava Němcová a senátor Tomáš Czernin z TOP 09.

Spolek na demonstraci zároveň zahájí spuštěním odpočtu do sněmovních voleb rok změny. „2019 byl rokem protestů, 2020 byl rokem krize, 2021 bude rokem změny a nové naděje!“ stojí v online letáku Milionu chvilek pro demokracii. V následujících měsících před volbami chystá řadu mobilizačních akcí a projektů, jejichž cílem je podpořit úspěch opozičních sil. Podle představitelů spolku totiž stále trvá problém možného Babišova (66) střetu zájmů, poukazují i na nový zákon o evidenci skutečných majitelů, jehož pasáž o svěřenských fondech by mohla podle části opozice nahrávat Babišovi.

Demokratické strany musí zvítězit

„Čeká nás klíčový rok a je potřeba napnout všechny síly k tomu, aby ve sněmovních volbách skutečně ke změně došlo. Demokratické strany musí zvítězit,“ burcuje předseda a mluvčí Milionu chvilek pro demokracii Benjamin Roll. Ten v čele organizace vystřídal Mikuláše Mináře, který se nedávno vrhl do politiky.

Milion chvilek vznikl po sněmovních volbách v roce 2017, které vyhrálo ANO. Spolek pořádá demonstrace, při nichž kritizuje Babiše mimo jiné za střet zájmů a nedodržování volebních slibů. Loni v červnu na pražské Letné se největší demonstrace Milionu chvilek zúčastnilo podle organizátorů až 250 000 lidí.

Související články

Další články