Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Libuše Švormová slaví 85. narozeniny: Dala hlas Angelice, zůstala bez vlastních dětí

Libuše Švormová
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
narozeniny
Ačkoliv Libuše Švormová působí na divadelní a filmové scéně již padesát let, i dnes máme to štěstí vídat ji v různých seriálech i divadelních hrách. Stále šarmantní herečka, která propůjčila svůj podmanivý hlas Angelice, slaví 85. narozeniny a pořád se udržuje v dobré kondici.

Na svůj věk rozhodně nevypadá a dokonce stále hraje. Herečka Libuše Švormová se netají tím, že se i v pokročilém věku udržuje ve fyzické i psychické kondici především chůzí nebo četbou knih.

Otec vedl Švormovou k hudbě

Herečka díky svému talentu a charakteristickému hlasu vynikala ve spoustě filmových i divadelních rolí. Svou kariéru započala v pardubickém divadle v roce 1959. Více než 30 let pak byla členkou souboru Městských divadel pražských. Excelovala ve hrách Jean a já, Kupec Benátský, Lavička a v mnoha dalších. Přitom v dětství ji divadlo až tolik nepřitahovalo. Tatínek z ní chtěl mít operní pěvkyni, jenže patnáctiletá Libulka, jak jí otec říkával, se rozhodla, že z ní bude grafička. Po absolvování UMPRUM v Brně se vrátila do Prahy a zkusila štěstí na DAMU, kam se dostala.

Hlavní role se Švormové vyhýbaly

Ve svých čtyřiadvaceti letech se poprvé objevila před kamerou rovnou ve čtyřech filmech - Dům na Ořechovce, Pět z milionu, Probuzení a Život pro Jana Kašpara. I když se i poté pravidelně ve filmech objevovala, hlavní role se nedočkala. V sedmdesátých letech dostala roli v seriálu Byl jednou jeden dům, jehož scénář napsal spolu s Oldřichem Daňkem její tehdejší životní partner Jan Otčenášek (†55). Ten byl mimo jiné autorem řady scénářů k filmům a seriálům, kde Švormová hrála.

Diváci si ji dodnes pamatují z filmu Milenci v roce jedna, z komedie Léto s kovbojem či ze snímku Adéla ještě nevečeřela. Z novodobých seriálů je známá z Pojišťovny štěstí nebo Ulice.

První láska Švormovou náhle opustila

S již zmíněným scénáristou Janem Otčenáškem žila dlouhých devatenáct let i přesto, že se nikdy nerozvedl. To se však nelíbilo Libušině matce, která tzv. žití na hromádce neuznávala. Když v roce 1979 Otčenášek náhle zemřel, herečce se zhroutil svět. Nevycházela ven, nemohla pracovat. Po několika měsících truchlení ji ale potkala další osudová láska. Na výletě na Šumavě, kam Libuši vzala její sestra, potkala v restauraci o osmnáct let mladšího číšníka Jana Pateru, za kterého se později provdala a žije s ním dodnes.

Lásku k dětem nahrazovala láska k divadlu

S prvním ani druhým osudovým mužem herečka děti neměla. V rozhovorech přiznává, že oba už děti měli z předchozích vztahů, a tak nebyl důvod si pořizovat společné. A když začala žít s nynějším manželem, byla už ve věku, kdy už prý bylo nerozumné pokoušet se o dítě.

Libuše dodnes hraje v divadle, filmech i seriálech. Její milovaný manžel se zatím stará o domácnost. Jak Švormová několikrát přiznala, s manželem jsou spřízněné duše, které se skvěle doplňují.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy