Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Clash of the Stars 8 Filmový festival Karlovy Vary 2024

Libuše Šafránková ve filmu: 10 ikonických rolí, ve kterých ji každý miloval

1974
Zdroj: Se souhlasem Filmového studia Barrandov
Předchozí Další
+ Dalších 7 fotografií
zajímavosti

Perla a láska českého národa Libuše Šafránková nás opustila navždy. Libuše Šafránková se objevila ve velké časti důležitých fimů, které se u nás za posledních padesát let natočily. Ikonickou herečku chtěl mít ve filmu každý významný režisér, ať už to byl Vorlíček, Kachyňa, Menzel či Svěrák. Připomeňte si role, které miluje snad každý.

Tři oříšky pro Popelku

Filmová pohádka z roku 1973 režiséra Václava Vorlíčka byla natočená podle předlohy Boženy Němcové. Titulní píseň napsal Karel Svoboda a zazpíval ji Karel Gott. Koprodukční pohádka (Československo a tehdejší NDR) je dodnes nesmírně populární i v německy mluvících zemích a ve Finsku. Ve filmu se Šafránková zamiluje do prince Pavla Trávníčka. Češi si bez Popelky nedovedou představit Vánoce. O kostýmy se postaral Theodor Pištěk a za německou stranu výtvarník Schmidt. Celé natáčení provázel nedostatek sněhu, který se nahrazoval vápnem a polystyrenem. Mnoho záběrů se točilo na první pokus, protože se točilo na nesmírně drahý barevný film. V polovině natáčení pak napadlo sněhu tolik, že se štáb nemohl dostat do lesů, kde se natáčely lovecké scény.

Babička

V roce 1971 si Libuše Šafránková zahrála jako sedmnáctiletá dívenka ve dvoudílném filmu režiséra Antonína Moskalyka Barunku, tedy mladou Boženu Němcovou, která se původním jménem skutečně jmenovala Barbora. V první scéně, kterou Šafránková ve filmu natáčela, dojala Libuše celý štáb k slzám. Točil se totiž závěr filmu a Šafránková přichází říct včeličkám, že babička zemřela. Šafránková to vzala tak vážně, že se opravdu rozplakala. Režisér dokonce zapomněl vypnout záznam.

Jak utopit dr. Mráčka aneb konec vodníků v Čechách

Filmovou komedii Václava Vorlíčka a Miloše Macourka miluje snad každý. V roce 1974 v ní Libuška překvapila krátkým, moderním a slušivým sestřihem a geniálním hereckým a komediálním talentem. Krásnou titulní píseň nazpívali Václav Neckář, Valérie Čižmárová a Helena Vondráčková. V bláznivé situační komedii se potkala s hereckou elitou doby a okamžitě se mezi ni zařadila.

Princ a Večernice

Další vánoční klasika, tentokrát částečně temná pohádka, je snímek z roku 1978. Režie se opět ujal Václav Vorlíček a Šafránková v ní hraje krásnou Večernici v překrásných kostýmech. V pohádce hraje herečka malinko jinou polohu, vystupuje zde jako moudrá žena s nadpřirozenými schopnostmi. Krásnou titulní píseň nazpíval Ondřej Havelka, kterého známe hudebně především z jeho Melody Makers. Prince Velena hrál slovenský herec Juraj Ďurdiak, kterého předaboval Petr Svojtka. Zlého Mrakomora geniálně ztvárnil Radoslav Brzobohatý.

Vrchní, prchni!

Dalším trhákem, ve kterém Libuše Šafránková hrála, je film z dílny Svěrák - Smoljak. Chápající manželku nenapravitelného záletníka Dalibora Vrány zde ztvárnila mistrně. Jedná se o mimořádný herecký koncert mezi Libuší a jejím skutečným manželem Josefem Abrhámem. Titulní píseň složil a nazpíval Jaroslav Uhlíř. Skladba Severní vítr zlidověla.

Třetí princ

Režisér Moskalyk zde obsadil skvělou herečku do hlavní dvojrole. Libuše Šafránková hraje dvojčata - princezny, jednu dramatickou a druhou romantickou. Povahy obou princezen jsou zcela odlišné. Pohádka se natáčela v Adršpašsko-teplických skalách a má poněkud ponurou atmosféru. Po několika letech se opět setkala s Pavlem Trávníčkem, který hrál prince.

Svatební cesta do Jiljí

Člověk by se měl ženit s rozmyslem,“ zazní ve filmu, v němž Šafránková s Josefem Abrhámem v hlavních rolích jedou na předsvatební cestu, aby se lépe poznali. Úžasná Šafránková hraje mladou, praktickou ženu, která myslí na všechno, ovšem z mužského hlediska je to velmi roztomilé. Film Hynka Bočana z roku 1983 je skvělou komedií pro každý zamilovaný pár.

Vesničko má středisková

Na Oscara nominovanou komedii natočil v roce 1985 oscarový režisér Jiří Menzel podle scénáře Zdeňka Svěráka. Libuše ztvárnila nevěrnou manželku Petra Čepka, kterého podvádí s Janem Hartlem. Na mezinárodním filmovém festivalu v Montrealu získal snímek několik ocenění, zrovna tak tomu bylo ve Francii či Španělsku. Šafránková opět předvedla jednu z mnoha svých hereckých poloh, a přestože se ve filmu jedná o nevěrnici, divák jí prostě musí fandit.

Obecná škola

Film Jana Svěráka, natočený v roce 1991, byl nominován na Oscara. Snímek zachycuje euforické období po druhé světové válce. Scénáře a jedné z hlavních rolí se zhostil Zdeněk Svěrák, kterému manželku hraje právě úžasná Šafránková. Starostlivá maminka hlavního dětského hrdiny, vytváří domácí zázemí a je ve filmu opět mimořádná.

Kolja

Film získal ocenění Oscar a Zlatý glóbus, v ČR ho vidělo téměř 1,5 milionu diváků. Film byl uveden ve více než 40 zemích světa. Libuše Šafránková hraje milenku a následně družku Zdeňka Svěráka, která zpívá v krematoriu. Zajímavostí je, že skladby, které jako by zpívá herecky famózní Šafránková, nazpívala profesorka zpěvu na DAMU Olga Češková.


GLOSA: Mikýřova úžasná pouť Survivorem. Mikyska vyhrál právem, ale pomohla mu zbabělost a krátkozrakost soupeřů

Související články

Další články

Nejnovější kauzy