Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Libuše a Miroslava Šafránkovy: Spolu si zahrály jen v jediném filmu před 45 lety

Sestry Libuše a Miroslava Šafránkovy.
Zdroj: Profimedia
+ Další 3 fotografie
Hvězdné sestry

Libuše a Miroslava Šafránkovy patřily k nejkrásnějším hereckým sestrám v tehdejším Československu. Miroslava herectví pověsila na hřebík, z Libušky se stala jedna z nejoblíbenějších hereček. Spolu si zahrály pouze v jediném snímku, a to v Malé mořské víle z roku 1976. 

Zpráva o úmrtí herečky Libušky Šafránkové (68) zasáhla celé Česko i Slovensko. Nádherná Popelka zemřela náhle po náročné operaci a celou dobu jí byl oporou nejen její osudový muž, herec Josef Abrhám (81), ale také její mladší sestra Miroslava Šafránková (62).

Spolu se objevily jen v jednom filmu

Libuška s Miroslavou spolu tvořily v sedmdesátých letech dvacátého století jedny z nejkrásnějších hereckých sester. A ačkoli byl jejich půvab nezpochybnitelný, společně si zahrály pouze v jediném snímku. Tím byl film Malá mořská víla z roku 1976 od režiséra Karla Kachyni.

Příběh pojednával o tragické lásce mořské bytosti k pozemskému princi, pro nějž obětuje svůj hlas a život. Ve filmu byla použita řada na svou dobu velmi náročných prvků a velkou roli v něm hrála výtvarná stránka i pohybový projev představitelů obyvatel podmořského světa. Libuška ve snímku ztvárnila princeznu ze sousední říše a mladší Miroslava právě malou mořskou vílu.

Libuška zářila, Miroslava se stáhla do ústraní

A zatímco z Libušky se stala jedna z nejlepších a nejobsazovanějších hereček v Československu, Miroslava se později stáhla do ústraní. Předtím si ale stihla zahrát v množství úspěšných filmů. Vzpomenout můžeme například její roli Borůvky, což byla veliká láska hlavního hrdiny Štěpána, ve snímku Jak svět přichází o básníky (1982). Hrála ale například i ve filmech Robinsonka (1974) nebo Arabela se vrací aneb Rumburak králem říše pohádek (1993).

Slibnou kariéru Miroslavy Šafránkové ale náhle přerušilo studium a odjezd do zahraničí. Odstěhovala se do západního Německa, kde začala studovat na ekonomické fakultě v Mohuči. Tam získala bakalářský titul a nějaký čas tam i žila, protože se v Německu vdala. Zpět do Československa ji zavedla až hlavní role v seriálu Arabela se vrací.

Herectví pro ni nebyla vášeň

Miroslavě ale podle jejích slov herectví nikdy přiliš nepřirostlo k srdci, což se nedalo říct o její úspěšné sestře, a proto mladší sestra všechny herecké nabídky odmítala. S manželem si založila tiskovou agenturu a společně se věnovali překládání knih. Ačkoli u ní herectví nevyšlo, svou sestru Libušku vždy podporovala. Sama však návrat k herectví už neplánuje.

Královna kabelek a šátečků Alena Schillerová: Když vidím staré fotky, šla bych se zastřelit

Související články

Další články

Nejnovější kauzy