Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Lhaní vše zničí: Bez nápravy takový vztah jen těžko přežije, říká odborník

Lhaní vše zničí: Bez nápravy takový vztah jen těžko přežije, říká odborník
Zdroj: Profimedia.cz
SERIÁL EXTRA
Představa o tom, že v dokonalém partnerství si lidé nikdy nelžou, je tak trošku utopie. Existují dokonce vztahy, a možná v něm žijete, kde druhý partner je přímo patologický lhář. A pokud jste na to nepřišli doposud, věřte, že setrvávat v takovém vztahu nevěstí nic dobrého. "Pokud nepřijde změna, životnost takového partnerství se blíží nule," říká český psychiatr Jan Cimický.

V první řadě je důležité umět vyhodnotit, co pro vás znamená, když vám partner lže. Jsou nicotné lži, které neohrožují vztah, ale pak jsou lži, které ho mohou přivést do záhuby. Mezi partnery by měla existovat důvěra, je to jeden z důležitých pilířů kvalitního vztahu.

"Patologické lhaní v tom psychiatrickém smyslu je takzvaná pseudologie nebo fantastika, kdy si lidi vymýšlejí neuvěřitelné věci, kterým i sami věří. To je ale výjimečná situace. V tomto případě máme na mysli spíše lhaní v drobnostech, s čímž se často setkáváme u lidí závislých třeba na alkoholu či patologickém hraní, kdy se ti lidé snaží vyobrazit lépe, než jaká skutečnost je," popisuje Cimický, co může být ve vztahu velkým problémem. "Ale pokud někdo i drobnou lží ohrožuje existenci vztahu, následky mohou být fatální. Nikdo přeci nechce být s patologickým hráčem či alkoholikem," upřesnil Jan Cimický.

Obecně lhaní ve vztahu je tím, co naruší partnerovu důvěru, která se pak těžko obnoví. "Když partner zjistí, že protějšek mu třeba několik let lže ohledně dluhů, tak důsledky mohou pro toho člověka být velmi nepříznivé. Každý musí mít nějakou hranici, za kterou by se třeba ve lhaní neměl dostat. Samozřejmě jde i takový vztah zachránit. Buď se tomu člověk přizpůsobí, pokud to neohrožuje jeho existenci, nebo z toho vztahu musí pryč. Člověk, který tímto vztah poškozuje, by měl být poctivý a jediné, jak to může zachránit, je to, že by se měl naučit ovládat, uvědomit si svou chybu a přestat to dělat. Pokud nepřijde změna, životnost takového partnerství se blíží nule," dodal Cimický s tím, že jen v malém množství partnerských vztahů se neobjevila nějaká ta lež.

Seriál eXtra.cz Když vztahy krachují:

1. díl - Když vztah zničí nevěra: Nesmíte ji přiznat, tvrďte, že ten muž je opravář, radí Jan Cimický

Související články

Další články

Nejnovější kauzy