Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Tomáš Řepka Jasmina Alagič Počasí Dlouhovláska

Nejnovější kauzy

Levně a bez chemie: Díky těmto trikům nabarvíte vajíčka skoro zadarmo a PŘÍRODNĚ!

+ Další 2 fotografie
velikonoce
Velikonoce už klepou na dveře, a tak je čas pomalu přemýšlet nad tím, jakým způsobem nabarvit vajíčka. Pokud nejste z těch, kteří s oblibou kupují barviva, sama příroda nabízí hned několik způsobů, jak vajíčka obarvit nejen bez chemie, ale i téměř zadarmo!

Základem k dobrému nabarvení vajíček, ať už barvivy z obchodů či přírodním způsobem, je jejich pořádné omytí. Pokud jste se rozhodli vajíčka barvit přírodním způsobem, rozhodně se vyplatí koupit bílá, na hnědých by barva nebyla téměř vidět. Je také potřeba se smířit s tím, že barva nebude tak intenzivní jako díky chemickým barvám. Způsobů přírodního barvení vajíček je spousta.

ZELENÁ

Zelených vajíček docílíte pomocí odvarů z kopřiv nebo petrželové nati. Stačí udělat odvar jedné z těchto dvou rostlin a následně v něm vajíčka vařit.

HNĚDÁ AŽ ČERVENÁ

Pomocí odvaru z cibulových slupek lze dosáhnout hnědé až červené barvy. Záleží jen na vás, jakou intenzitu barvy si zvolíte, což záleží na tom, v jak silném odvaru budete vejce barvit. Ideální je dát vejce do studeného odvaru, nechat je v něm přes noc a následně druhý den v odvaru i uvařit.

ČERVENÁ

Červené barvy dosáhnete i pomocí odvaru z byliny zvané mořena barvířská. Tu můžete sehnat v každém dobrém zahradnictví a je to bylina, která byla téměř odjakživa pěstována právě za účelem barvení. Ženy, které se bojí chemických barev na vlasy, si mohou díky odvaru z této byliny obarvit i své kadeře.

HNĚDÁ

Hnědé barvy všech možných odstínů lze dosáhnout pomocí odvaru ze sena a dubové kůry. Opět záleží jen na vás, jakou intenzitu barvy si zvolíte.

ŽLUTÁ

Žluté barvy se dá dosáhnout hned několika způsoby. Pokud toužíte po bledší žluté, vyplatí se sáhnout po ovsu. Pro intenzivní barvu pak dokonale poslouží šafrán či kurkuma.

ČERVENO-FIALOVÁ

Pro krásný odstín červeno-fialové barvy stačí vymačkat šťávu z borůvek. Tu není třeba ředit vodou, stačí ji pouze přivést k varu a vejce v ní obarvit.

MODRÁ

Velmi neobvyklým způsobem lze dosáhnout i přírodní modré barvy. Stačí k tomu nakrouhat půl hlávky červeného zelí a zalít ji vodou tak, aby byla ponořená. Do vody se zelím pak stačí jen vložit vajíčka a nechat vařit alespoň 20 minut, do nálevu je potřeba přidat i 1 nebo 2 lžíce octa.

TIP PRO LESK

Aby vaše přírodně obarvená vajíčka byla nejen krásně barevná, ale i lesklá, stačí využít triku našich babiček a prababiček. Pokud opečete slaninu a ještě teplým tukem vejce pomažete, ten se na nich usadí, zaschne a bude tvořit lesklý povlak.

Mohlo by vás zajímat

Další články