Právě dnes mohou lidé, kteří odmala svádějí marný boj se svojí pravou rukou, slavit.

Jako leváci mají dnes svůj mezinárodní den.

Tohle je 7 zajímavostí, které se jich týkají.

1. Za všechno může mozek

Za fakt, že jsou někteří lidé šikovnější na levou ruku, je zodpovědný jejich mozek. Každá jeho polokoule řídí opačnou stranu těla. Takže levá mozková hemisféra ovlivňuje pravou a pravá je zodpovědná za levou. Teorií o tom, proč a jak vzniká leváctví, je mnoho. Od poškození mozku z důvodu stresu při porodu až po vyšší hladinu testosteronu během vývoje plodu v těle matky. Žádná z nich ovšem zatím neposkytla dostatečné a podložené vysvětlení.

2. Leváctví jako hřích

Ve staré Číně byla levá strana zlá. Někteří Číňané si ještě pamatují tresty za „zločin“, že se jim nedařilo být praváky. Obzvlášť pokud byli z výše postavených rodin. Tvary čínského písma jsou navržené pro praváky a levou rukou je možné je psát jen s námahou. Vážným problémem je leváctví i v arabských kulturách. V době, kdy byl papír drahý a v pouštních oblastech nebyl dostatek vody, bylo nutné utřít se po velké potřebě rukou.

3. Leváci jako bojovníci

Při dobývání středověkých hradů často nasazovali leváky. Schodiště obranných věží byla totiž většinou pravotočivá, aby měli ustupující obránci výhodu při boji s mečem.

4. Levoruké čarodějnice

V historii lidstva byli leváci často předmětem strachu, výsměchu a pohrdání. Byli to vyvrženci a lidé zlověstní. Mateřská znaménka a pihy na levé straně těla znamenaly pro „čarodějnice“ cestu na hořící hranici.

5. Přeučování

Snaha o „přeučení“ leváka na praváka, která se ještě nedávno praktikovala, mohla mít za následek mnohé poruchy. Přecvičováním se zasahuje do vývoje nervové soustavy a vede k rozrušení přirozené dominance a orientace mozku. Klasickými znaky přeučeného leváka byly nešikovnost, potíže s motorikou, s psaním pravou rukou. Dítě psalo pomalu, více chybovalo a mělo k psaní odpor. Častý byl také motorický neklid, neposednost, neukázněnost a nepozornost.

6. Levoruké partie

Podle výzkumů vydělávají leváci víc než praváci. Platí to ale prý jen u mužů. Podle studie amerických vědců z Lafayette College a Johns Hopkins University vydělávají středoškolsky vzdělaní leváci o 15 %, vysokoškolsky vzdělaní dokonce o 26 % více než pravorucí muži.

7. Tvrdohlavci

Většina leváků je více samostatná a dává přednost vlastnímu řešení všech situací. To plyne z toho, že se od počátku musí spoléhat především sami na sebe. Leváci také bývají více zarputilí a tvrdohlaví, bez této vlastnosti by totiž ve světě praváků neobstáli.