Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Letošní volby budou nevyzpytatelné: Hnutí ANO ale nejspíš výrazně ztratí, shodují se politologové

Letošní volby budou nevyzpytatelné: Hnutí ANO ale nejspíš výrazně ztratí, shodují se politologové
Zdroj: Extra.cz
Krajské volby 2020
Krajské volby bývají pro veřejnost obvykle málo zajímavé. Často nenabízejí tak velkou dramatičnost, jako například ty do sněmovny, koronavirus ale vše změnil. Kvůli pandemii se málodko odváží odhadnout, jak vše dopadne. Politologové Stanislav Balík a Josef Mlejnek se ale shodují, že hnutí ANO výrazně ztratí, byť i tak volby vyhraje. Nicméně bude zajímavé sledovat, jak uspějí další strany a koalice. Je totiž možné, že se obsazení hejtmanských postů zásadně promění.

Tématem podzimních voleb do krajů a senátu je jednoznačně koronavirus. Druhá vlna nákazy totiž zachvátila Českou republiku a velká část lidí se bojí chodit do společnosti. S tím souvisí i odhad, že letošní účast u voleb bude velice malá. Ke krajským volbám obvykle dorazí 30 až 40 procent občanů, přičemž v souvislosti s pandemií se očekává, že k urnám přijde ještě míň lidí.

Rizikové skupiny k volbám nejspíš nedorazí

"Ta situace je taková, že nelze odhadovat, jak volby dopadnou a já sám jsem na ně velmi zvědavý. Dá se ale usoudit to, že starší lidé a rizikové skupiny k těm volbám třeba nepřijdou, protože se budou bát, že se nakazí. Byť ta rizika jsou malá," řekl pro eXtra.cz politolog Josef Mlejnek.

S tím souhlasí i odborník na politiku Stanislav Balík, byť uznává, že tomu tak ve finále být nemusí. "Automaticky se počítá, že strach mají senioři, ale dost možná v menších městech a vesnicích tu obavu nemají. Myslím, že výsledek bude koronavirem ovlivněn, ale nejsem si úplně jist, jestli tím, kdo se bojí, jsou pouze senioři. Spíš bych čekal, že v tom strachu bude větší rozdíl mezi městem a venkovem," myslí si Balík.

Neztratí jen ANO, ale i ČSSD a komunisté

Pokud opravdu dojde na to, že senioři nepřijdou k volbám, nevyhraje hnutí ANO tak velkým rozdílem, jako tomu bylo v minulosti. "Dá se čekat, že ANO vyhraje, to vítězství ale nebude takové, jaké by si Andrej Babiš představoval," říká Balík. Stejného názoru je i Mlejnek, zároveň ale upozorňuje, že neztratí jen ANO. "Logicky se dá předpokládat, že pokud starší voliči nepřijdou, tak na tom prodělají strany, které se opírají o hlasy starších voličů, jako třeba ANO, ČSSD nebo komunisté," předvídá politolog.

Zároveň bude podle odborníků zajímavé sledovat, kdo se umístí za hnutím ANO a kdo si rozebere hejtmanská křesla. Na letošních volbách je totiž kromě koronaviru neobvyklé i to, že řada opozičních stran spolupracuje, což dříve nebylo k vidění. "V předchozích letech se jim vyčítalo, že nejsou schopni spolupráce, přitom teď vidíme TOP 09, která je skoro v každém kraji v předvolební koalici, stejně tak ke spolupráci přistupuje ODS. To jsme si před čtyřmi nebo osmi lety nedovedli představit," vysvětluje Balík.

Žádná strana nenabídla řešení epidemie

Proto podle něj nelze odhadovat, kdo se umístí za ANO. U některých stran totiž nepůjde jednoznačně říct, kolik procent dohromady získala, protože kandidují nejrůznější koalice. "Samo o sobě tak bude zajímavé sledovat, kdo bude mít vliv na krajské samosprávy. Dost možná uvidíme situace, kdy strana, která bude v tom kraji druhá nebo třetí, obsadí post hejtmana nebo nějaká hodně zajímavá místa v krajských radách," říká Balík.

Podle Mlejnka pak nelze ani odhadovat podle programů stran. "Velkým tématem je koronavirus, který zajímá skoro každého. V těch stranách ale není vidět, že by se někdo vyloženě vymezil proti vládním opatřením, naopak žádná strana není jednotná v tom, jak by se mělo postupovat dál. Voliči tak úplně nemohou vybírat strany podle toho, kdo jak přistupuje k pandemii," objasňuje Mlejnek, podle kterého nelze o letošních volbách prakticky nic odhadnout. "Kdybych měl křišťálovou kouli, tak ta koule má roušku," dodává politolog.

Související články

Další články