Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Letos začne advent hodně brzy. Kdy zapálíme na věnci první svíčku?

Kdy začíná advent 2021?
Zdroj: Profimedia.cz
vánoce

Kdy letos začíná advent? Bude tu dříve, než se nadějete. První adventní neděle je totiž už 28. listopadu, je tedy pomalu čas začít chystat adventní věnec. Jde o svátek pohyblivý. Víte, jak se jeho termín počítá? A jaké jsou adventní zvyky a tradice?

V roce 2021 začíná čas adventu v neděli 28. listopadu a končí v pátek 24. prosince. Jak už jsme zmiňovali, jde o pohyblivý svátek, takže každý rok bude doba adventu odlišná. Jedná se o období čtyř nedělí před Božím hodem, tedy 25. prosincem.

Jak spočítat termín adventu

Neděli, o které zapálíme první svíčku na adventním věnci, můžeme snadno spočítat sami. První adventní neděle, které se také říká železná, je čtyři neděle před 24. prosincem. Bude tedy vždy mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Po ní následují ještě tři další.

Druhá adventní neděle, které se říká bronzová, bude letos 5. prosince. Druhou svíčku tedy zapálíme v den, kdy chodí Mikuláš s čertem. Stříbrná adventní neděle, jak se říká té třetí v pořadí, bude letos 12. prosince. A ta poslední, zvaná zlatá, připadne na 19. prosince. Jednou za čas se stane, že poslední adventní neděle je na Štědrý den. To nastává, když 24. prosinec slavíme v neděli. Což bude za dva roky. Naposledy tomu pak bylo v roce 2017.

Adventní zvyky a tradice

Většina z nás má adventní čas spojený s adventním věncem a postupným zapalováním adventních svíček, co neděli o jednu více. Velké oblibě, zvláště u dětí, se těší různé adventní kalendáře s otevíratelnými okénky.

V adventním čase se lidé chystají na nejkrásnější svátky v roce, o kterých jsou více v kruhu rodinném. Je to také čas pečení cukroví, zdobení, ale i úklidu.

Pravděpodobně nejznámější tradicí je zdobení vánočních stromků, k čemuž u nás poprvé došlo roku 1812, kdy si jej ředitel Stavovského divadla J. K. Liebich nechal ozdobit na svém libeňském zámečku. Rozsvěcení stromků na náměstí měst patří k velkým událostem spojeným s trhy a vůní svařeného vína.

Adventní doba, to jsou také žně pro obchodníky, kteří v této době zaznamenávají zpravidla největší tržby.

Jiří Strach o zákulisí natáčení Docenta: S Trojanem jsme si to užili, Ramba byla drsná i mimo plac, odhalil

Související články

Další články

Nejnovější kauzy