Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Vít Starý koronavirus Počasí Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Letos už to na zimu nevypadá: Únor bude nejteplejší za několik let, říká meteoroložka

Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
oteplení
Letos byla zima opravdu mírná. Sníh jsme letos povětšinou viděli jen na na televizních obrazovkách, přenášející záznamy z hor. Podle meteoroložky Dagmar Honsové se ani začátek února příliš nepředvede, naopak má být nejtepleji od roku 2002.

Přelom ledna a února přinese teploty i přes 10 °C. Takové teplo v tomto období bylo podle Honsové naposledy v roce 2002. A nadprůměrné teploty budou pokračovat i nadále. „Žádný vpád studeného vzduchu numerické modely zatím neukazují,“ sdělila redakci eXtra.cz meteoroložka.

Neobvyklé teplo

Zatímco do čtvrtka se budou teploty pohybovat do 10 stupňů, v pátek se přehoupnou přes desítku a v sobotu se dočkáme téměř jarních dvanácti stupňů. O víkendu nás navíc čekají dešťové přeháňky. Takhle si počasí uprostřed zimy představoval asi málokdo.

Poslední lednový týden zpočátku ještě meteorologové varovali před silným větrem a ledovkou. Přes Česko přecházely jednotlivé frontální systémy a na horách mělo během pracovního týdne napadnout až 20 cm sněhu. O víkendu nás ale čeká již zmíněné oteplení. Podle meteorologů to zatím na větší zimu nevypadá, spíše se letos dočkáme brzkého příchodu jara.

Jaro klepe na dveře

Podle meteoroložky se na jarní teploty můžeme těšit už na konci února. „Nástřely sezonních modelů naznačují, že by zima opravdu mohla skončit už v únoru. Ten by měl být ve střední Evropě teplotně nadprůměrný v porovnání s dlouhodobým normálem, který je –0,9 °C. Jako vždy je možnost, že sem po přechodu studené fronty (na které bude sněžit) přechodně pronikne chladnější vzduch od severu, ale v současné chvíli je delší mrazivé období nepravděpodobné,“ sdělila.

Související články

Další články