Nejtalentovanější dětský herec českého filmu Tomáš Holý se k první roli dostal jako slepý k houslím. Kdyby neměl strýčka rekvizitáře na Barrandově, možná bychom o velké hvězdě televizních komedií nikdy neslyšeli.

Svého synovce rekvizitář nabídl režiséru Oldřichovi Lipskému k roli ve filmu Marečku, podejte mi pero. Lipský byl nadšený a začala Holého krátká, ale slavná a intenzivní kariéra. V komedii si zahrál malého klučinu, který přinese roztržitému profesorovi chemie vzkaz do vyšší třídy.

Herecká dráha malého Tomáše nabrala nevídaný spád. Šel z role do role, mezi nejslavnější patří třeba Za trnkovým keřem, Ať žijí duchové, Setkání v červenci, Pod jezevčí skálou nebo Jak vytrhnout velrybě stoličku či Jak poslat tatínka do polepšovny.

Přestože byl Tomáš nadaný herec, nechtěl jím být nadosmrti. Práce mu připadala příliš stereotypní a obtížná. Dokonce se traduje, že se za své filmy později styděl a nechtěl o nich mluvit. Toužil po tom stát se právníkem jako jeho otec.

Osudná nehoda, která nám usměvavého uličníka navždy vzala, se stala 8. března 1990. Tomáš Holý byl tehdy v Kytlicích, kde měl chalupu. Posedával s kamarády v hospodě a podle nového svědectví navrhl projížďku autem. Už byl posilněný alkoholem. Nasedl s kamarádem do auta, oběma ale vzápětí došlo, že dělají ohromnou chybu. Rozhodli se vrátit a právě při cestě zpět se odehrála tragická nehoda.

Z táhlé začátky vozidlo vyletělo a narazilo do stromu. Přes dlouhou resuscitaci se Tomáše už nepodařilo oživit. Zemřel devět dní před svými 22. narozeninami.

Letos v březnu by Tomáš Holý oslavil už padesátiny. Sestavili jsme jeho portrét, jak by vypadal, kdyby se tragická událost nikdy nestala. Na unikátní fotku se podívejte v galerii.