Přesně před deseti lety přijel do Česka štáb z Hollywoodu, aby u nás natočil druhý filmový díl slavné ságy Letopisy Narnie. V oscarovém trháku, jenž prestižní sošku obdržel za kostýmy, dokonce zazářily i některé české hvězdy.

Jiří Krytinář (†68) získal roli jednoho z bojovníků za Narnii a podle jeho slov šlo o jedno z nejnáročnějších filmování v kariéře. Objevil se v hodně fyzicky náročných scénách a musel se vypořádat i s angličtinou, se kterou mu pomáhala dcera Janička.

„V podstatě jsem půl roku v kuse býval na place i dvanáct hodin denně, někdy se točilo i v noci. Spousta scén byla kaskadérských, mezi námi vybuchovaly granáty,“ vzpomínal Krytinář pro Blesk.

Těžké to měla i Lejla Abbasová (38), která vyfasovala roli kentaurky. Stejné to měl i známý tanečník Yemi (36). Tváře jim filmaři upravili speciálními protézami a každý natáčecí den trávili klidně i čtyři hodiny v maskérně.

„Já jsem z těch nánosů dostala vyrážku a z ní i zánět oka. A protože jsme na place trávili celý den od 5 ráno do 9 večer, vezli mě k doktorovi v kostýmu,“ postěžovala si Abbasová. Jak bývalka Michaela Kocába (63), tak Krytinář si však pochvalovali profesionalitu amerického týmu.

Ještě aby ne. Každý herec měl k dispozici prostorný karavan se sprchou, ložnicí a kuchyní. A nadto vlastní vůz s řidičem a nepřetržitý přísun jídla. Natáčet se začalo v ateliérech na Barrandově, kromě nich se pak filmovalo ještě v Teplicích, Polsku, Slovinsku a na Novém Zélandu.