Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Léto s IT. Kurzy mají cíl vtáhnout ženy do světa informačních technologií

Léto s IT. Kurzy mají cíl vtáhnout ženy do světa informačních technologií
Zdroj: Czechitas
Letní kurzy

Ostrava, Zlín, Brno ale i každé jiné sebemenší české městečko či vesnice se brzy promění v centrum informačních technologií. Ano, je to trochu s nadsázkou, ale opravdu jen trochu. Nevládní organizace Czechitas totiž plánuje celou řadu letních IT kurzů. Některá setkání se budou konat ve velkých městech, řada jich však bude uspořádána online a připojit se může opravdu každý. Nebo spíš každá…

Podtitulem Czechitas je totiž Více IT do žen. Právě to je cíl organizace, která zdůrazňuje, že digitální dovednosti jsou v dnešní době důležité a brzy se bez nich neobejde nikdo. Přitom právě ženy jsou digitalizací ohroženy více než muži. Proč? Protože častěji vykonávají profese náchylné k automatizaci nebo robotizaci, některé studie dokonce dokazují, že nejohroženější skupinou jsou ženy 35-50 let, protože ty se IT ještě do důchodu budou muset naučit. Přitom IT je profese budoucnosti a nikdy není pozdě na to naučit se něco nového a „zaútočit“ na trh práce s úplně novými znalostmi a dovednostmi.

Rozhodněte se, s čím začnete

Nabídka letních kurzů je neuvěřitelně pestrá a myslí i na to, že ne každá zájemkyně ví, který obor IT by ji mohl zajímat. Proto jsou v plánu i kurzy, které účastnice navedou na to pravé ořechové. Na setkání Poznej Czechitas se tak bude možné seznámit s nabídkou a rozhodnout se na základě konzultací s lektory, s čím začít. IT totiž není jen o programování. Je to obor, kde se prolíná mnoho dovedností například projektový management, grafika, datová analytika nebo testování webových stránek nebo aplikací.

Další vypsané kurzy už jasně definují, v čem se přihlášené ženy budou vzdělávat. Třeba kurz Úvod do programování 1: Javascript ukáže, že programování nemusí být nudný shluk závorek, písmen a číslic. „Studentky“ si dále také osvojí principy programování, které lze využít v jakémkoliv jazyce. Cílem tohoto kurzu je přesvědčit se o tom, zda je programování to, čemu se žena chce věnovat a poté si vybrat navazující kurz.

Kdo je kdo v IT

Poznej svět IT: Přehled pojmů potom pustí účastnice pokličku IT a pomůže jim zorientovat se v základních IT pojmech. Hovořit budou lektoři o tom, jak se IT „vyrábí" a jaké profese se na něm podílí, ale i o tom, co dělá projektový a produktový manažer, softwarový architekt, UXák, tester, provozní specialista a programátor. Cílem je hlavně to, aby pracovní nabídky v IT byly pro absolventky kurzu jasné a srozumitelně čitelné.

Jasná je náplň dalšího kurzu, jmenuje se Úvod do datové analýzy a seznamuje se základními pojmy ze světa dat, učí příkazy v SQL a vizualizaci dat. Vysvětlovat se bude dále i práce s databázemi a mluvit se bude třeba i o tom, že SQL se není třeba bát. Tento kurz je určen pro ty, které zajímá práce s daty. Úvod do programování 1: Python je potom určen těm, které Pro ženy, které se chtějí naučit něco nového a nemají žádné zkušenosti s programováním. Přehled všech vypsaných kurzů je zde.


Další články

Nejnovější kauzy