Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Léto plné kostiček: Nadační fond Albert vykouzlil úsměv dětem, co neměly tolik štěstí

Léto plné kostiček: Nadační fond Albert vykouzlil úsměv dětem, co neměly tolik štěstí
Zdroj:

Děti z více než dvou stovek dětských domovů, neziskových organizací a nemocnic mají plné ruce skládání lega. Nadační fond Albert jim totiž daroval téměř 73 000 balíčků stavebnic. Mohou si tak ve volných chvílích stavět a rozvíjet kreativitu. Malým pacientům v nemocnicích lego zase pomůže se zvládnutím těžké životní situace. Dar má hodnotu 3,5 milionu korun.

Některé děti neměly v životě štěstí, jako jejich vrstevníci, a nežijí v úplných rodinách či nežijí s rodiči vůbec. Právě jim zpestřilo lego konec školního roku a prázdniny. 

„Dětské domovy a různé neziskové organizace, které pomáhají sociálně ohroženým dětem, dělají maximum pro své svěřence, ale ne vždy si mohou dovolit takové hračky, jako je lego. Proto jsme se rozhodli jim pomoci i touto formou, udělat dětem radost a zároveň i rozvíjet jejich kreativitu,“ vysvětluje Alena Paldusová z Nadačního fondu AlbertLego putovalo celkem do 201 organizací, ale také do nemocnic. „Náročné situace prožívají také děti v nemocnicích, a právě i lego jim může pomoci je lépe zvládnout. Do jedenácti nemocnic v Čechách i na Moravě proto darujeme přes 18 000 balíčků stavebnic,“ doplňuje.

Kostičky jako odměna i výhra

Vychovatelky dětem vymýšlejí hry, kdy jsou balíčky s kostkami odměnou pro vítěze, nebo je odměňovaly za vysvědčení a chválily za každé zlepšení. Některé organizace si nechaly část zásob i na později. 

„Děti měly z darovaného lega obrovskou radost. Nebylo možné je od něj odtrhnout, skládaly i na lůžku před večerkou. Hotové výtvory už zdobí poličky na pokojích i v klubovně,“ děkovala Renata Doubravová z Dětského domova Litovel.

Rozptýlení pro dětské pacienty

Vyrovnat se s nemocničním prostředím mají problém i starší, natož malé děti. Těmto malým pacientům jedenácti nemocnic pomůže lego s rozptýlením a zvládnutím náročných chvil. 

„Lego rozdělíme na naše kliniky a oddělení, které poskytují ambulantní i lůžkovou péči dětským pacientům. Celkem jde o 14 pracovišť. Rozdávat ho budeme jako motivaci a odměnu během léčebného pobytu a také za dobrou spolupráci při vyšetřeních,“ popisuje Ludmila Šimáčková z Fakultní nemocnice v Motole.„Lego může pozitivně působit na dětskou psychiku, stimuluje vývoj dětí, a to zejména jejich psychomotorické schopnosti a také jejich pohled na svět. Díky hře s ním se u dětí rozvíjí kreativita, mohou se identifikovat s různými postavičkami a lépe tak zvládat svou situaci a omezení v důsledku zhoršeného zdravotního stavu,“ doplňuje Ludmila Šimáčková. 

Lego darovaly Nadačnímu fondu Albert ze své sběratelské kampaně obchody Albert.

Související články

Další články