Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Letecká společnost Smartwings vloni zvýšila zisk na 134 milionů korun

Letecká společnost Smartwings vloni zvýšila zisk na 134 milionů korun
Zdroj: Facebook
Smartwings
Letecká společnost Smartwings, a.s. vloni zaznamenala zisk po zdanění 133,4 milionu korun, což je o více než 50 milionů meziročně více. Zisk zaznamenaly i sesterské ČSA. Společnost patří stejně jako ČSA do letecké skupiny Smartwings Group, která má nyní finanční potíže kvůli koronavirové krizi. Společnost by tak mohla mít nárok na státní záruky z programu COVID Plus, z něhož nemohou čerpat firmy s finančními problémy už před koronavirovou krizí.

"Považujeme za nezbytné zdůraznit a znovu zopakovat, že společnost Smartwings, a.s. byla před koronakrizí zdravou firmou, a to i přes problémy způsobené uzemněním letadel "Boeing 737 MAX. Společnost Smartwings, a.s. za celých 22 let, vyjma jednoho roku, což bylo způsobeno kurzovými rozdíly, vykázala vždy zisk," uvedla společnost, která se nyní potýká s problémem dosáhnutí na státní pomoc kvůli koronavirové krizi.

Aby mohla firma využít státní podpory z programu Covid Plus pro velké zaměstnavatele, musejí dodržet určité podmínky. Například by firma neměla mít existenční problémy před 12. březnem tohoto roku.

Ve čtvrtek uvedla CNN Prima News, že Smartwings měla v roce 2019 ztrátu 80 milionů dolarů (asi 1,9 miliardy Kč), což údajně uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) v dopisu americké společnosti Boeing.

Problémy vyvrací

Firma už v roce 2017 ztratila přes půl miliardy korun, kvůli kurzovým rozdílům koruny vůči dolaru. To bylo ale klíčové kvůli nákupu letadel Boeing. Ztráta na odstavení letadel byla vyčíslena na 1,5. miliardy korun. Tvrzení, že měla firma finanční problémy už před koronavirou krizí, odmítá.

Skupina Smartwings, do níž vedle tuzemských dopravců patří například ještě zahraniční divize skupiny, nyní řeší problémy kvůli zastavení provozu během koronavirové krize. Skupina uvedla, že k záchraně bude potřebovat i pomoc státu, který požádala o garanci za komerční úvěr v hodnotě kolem 800 milionů korun. Nyní se hovoří o tom, že by firma měla mít možnost čerpat záruky z podpůrného programu COVID Plus, který je zaměřen na velké firmy.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy