Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Lékařská komora nedoporučuje čínskou vakcínu. Pouštíme se na tenký led, říká Kubek

Zdroj: Profimedia
Očkování
Prezident Miloš Zeman na žádost Andreje Babiše ve středu požádal Čínu o dodávky vakcíny Sinopharm. Podle premiéra by čínská látka měla zrychlit proočkování české populace, které zatím daleko zaostává za původním plánem. Vakcínu od firmy Sinopharm ale nedoporučuje řada institucí, včetně Evropské lékové agentury (EMA) nebo třeba České lékařské komory (ČLK). „Nemáme jistotu, zda je látka účinná a bezpečná, je to velké riziko,“ říká prezident ČLK Milan Kubek.

Česká republika se po Maďarsku stalo druhou zemí Evropské unie, která požádala Čínu o vakcínu Sinopharm. Důvodem žádosti Miloše Zemana (76) jsou kritická čísla nakažených i hospitalizovaných v nemocnicích, přičemž očkování vázne, a to i kvůli nedostatku vakcín. Právě s tímto problémem by měla vypomoct látka od společnosti Sinopharm. Má to ale hned několik háčků.

Vakcína totiž není schválená Evropskou lékovou agenturou. Česko si ji tak bude muset ověřit samo, přičemž by tím pádem mělo zodpovědnost za očkování, a to i případné vedlejší účinky. V případě vakcín schválených EMA ale nese zodpovědnost evropský úřad.

Očkování bude dobrovolné

Právě vedlejší účinky vzbuzují u neschválených vakcín největší obavy. "Nemáme dostatečné dokumenty, nevíme, jaké látky vakcína obsahuje a jaká je její úspěšnost, či zda nemá vedlejší účinky. Pokud by byla schválená Evropskou lékovou agenturou, pak nevidím problém, jinak bych se ale očkovat nenechal," uvedl na nedávném briefingu hlavní lékařský poradce EMA, doktor Hans-Georg Eichler.

Podobné stanovisko zaujímá i Česká lékařská komora. "Nemůžeme doporučit očkování žádnou látkou, která není schválena Evropskou lékovou agenturou," uvádí šéf ČLK Milan Kubek. I on vidí rizika v možných vedlejších účincích. "Čína by měla požádat EMA o standardní posouzení, abychom měli jistotu, že ty očkovací látky jsou účinné a bezpečné, protože použití nevyzkoušených, neprověřených a neschválených očkovacích látek by v případě nežádoucích účinků mohlo zcela zásadně podkopat důvěru obyvatel v očkování," obává se Kubek a dodává, že se vláda pouští na tenký led.

Přitom by podle něj stačilo jediné - aby Čína zažádala o schválení Evropskou lékovou agenturu. To se ale stále nestalo, přestože Eichler uznal, že nějaký kontakt s Čínou už proběhl. Asijský stát ale stále neposkytl všechny potřebné dokumenty. Jak avizoval premiér Babiš, očkování vakcínou od Sinopharmu bude dobrovolné, přesto na sebe stát bere riskantní zodpovědnost.

Související články

Další články