Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Lékařka z Pardubic, která zničila život Adámkovi: Teď pracuje jinde a s miminky!

Pardubická nemocnice se vyjádřila ohledně kauzy Adámek.
Zdroj: Koláž eXtra.cz
+ Dalších 14 fotografií
ŠOK
Mnozí si pamatují nedávný případ z pardubické nemocnice, kde lékařka zanedbala svou povinnost. Na zoufalého Adámka, který masivně krvácel, se na na chodbě nemocnice nepodívala. Aktuálně je obviněna z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Dnes má lékařka novou práci, a to na novorozeneckém oddělení v pražské Thomayerově nemocnici.

Lékařka pracuje v Thomayerově nemocnici v Praze. „Ano, na novorozeneckém oddělení,“ uvedl pro Lidové noviny primář a neonatolog Jan Janota. Lékařka po kauze kolem Adama Vyčítala uspěla v konkurzu v pražské nemocnici.

Primář přijetí lékařky hájí tím, že selhání se prý dopustila jako čerstvá absolventka vysoké školy. „Nezkušený lékař je u nás zasazen do systému tak, aby nebyl nikdy sám v kritické situaci, na kterou má dovednosti někdo, kdo je o úroveň výš. Tady je vždycky zkušený lékař ve dne v noci a musí být ihned dohledatelný a zavolatelný. Každý lékař absolvent musí systémem bezpečně projít a neohrozit pacienty. Je trojnásobně jištěný, v nemocnici to buduji už 15 let,“ vysvětluje Janota s tím, že chybu vidí v systému nemocnice. "Nezkušený lékař by se nikdy neměl ocitnout v situaci, že je konfrontován s pacientem, který vyžaduje jasnou odbornou pomoc, on ví, že není schopen ji poskytnout, a je v tom sám. Nemocniční systém by to neměl umožnit, a jestliže to umožní, není dobře nastaven."

S ním souhlasí i znalci pracující na posudcích zadaných policií kvůli případu Adama Vyčítala. „Bylo zjištěno, že v době hospitalizace poškozeného chlapce neměla nemocnice definovány odborné a organizační postupy v podobě zpracovaných standardů, které by stanovovaly doporučený lékařský a ošetřovatelský postup, tedy jak se má chovat zdravotnický personál zejména při pooperační péči u dětského pacienta,“ uvedla policejní mluvčí Ivana Ježková.

Co se tehdy přesně stalo? V květnu roku 2017 nastoupil Adam Vyčítal do pardubické nemocnice kvůli odstranění nosních mandlí. Jen čtyři dny po zákroku začal v nočních hodinách krvácet. Lékařka rozhodla o přesunu na ORL ambulanci. Ta v tu chvíli byla ale uzamčena. Lékaři se s dítětem dostali dovnitř až po 13 minutách. Po přesunu na místo nastal totální chaos... Adámek vdechl krev a došlo k zástavě srdce, kdy ho lékaři po 45 minutách resuscitace přivedli zpět k životu. Nyní je ve stavu uvedeném jako bdělé kóma a je odkázán na 24hodinovou péči.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy