Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Lékařka Soňa Peková vyvinula vlastní test na koronavirus: Zájem o něj je i v USA

Lékařka Soňa Peková vyvinula vlastní test na koronavirus: Zájem o něj je i v USA
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 7 fotografií
nákaza
V laboratoři Tilia se před časem nechalo otestovat několik lidí, z toho dva byli pozitivní na koronavirus. Vedoucí laboratoře Soňa Peková tak byla jedna z prvních v Čechách, která se k nákaze dostala takhle blízko. A i když má pozastavenou činnost, dokázala vyvinout jednodušší test, než je používán na jiných pracovištích.

Soňa Peková už dříve otestovala a nahlásila dva pozitivní pacienty, kteří byli nakaženi koronavirem Kvůli podmínkám ministerstva zdravotnictví však musela v laboratoři Tilia svou činnost pozastavit. To ale Pekovou nezastavilo a vyvinula jednodušší test, který chce nabízet diagnostickým laboratořím. Zdarma.

Koronavirus: Důležité kontakty

Infolinka Státního zdravotního ústavu pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s koronavirem, je k dispozici nonstop, 24 hodin denně a 7 dní v týdnu na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

https://www.mzcr.cz/

Žádné testování, víc času na vývoj

"Obracejí se na nás diagnostické instituce z tuzemska, Evropy a USA s prosbou o vývoj dostupnějšího a jednoduššího testu na detekci viru SARS-CoV-2," uvedla Peková. "Původně navržený test je pro testování většího počtu vzorků zbytečně komplikovaný. Pilně jsme navzdory všemu kolem nás na tomto zadání pracovali," dodala.

Testovat sice stále nesmí, ale měla alespoň čas se věnovat vývinu jednoduššího testování na onemocnění COVID-19 "Díky tomu, že máme k dispozici autentické izoláty SARS-CoV-2 a k tomu důležité sekvence, které jsou pro tento virus zcela unikátní, vyvinuli a validovali jsme alternativní test," pokračuje vedoucí laboratoře Peková.

Diagnostické laboratoře se musí prokázat

"Anonymním žadatelům informace neposkytujeme, všechny laboratoře se musí řádně identifikovat. Rádi pak všechny detaily poskytneme bez nároku na finanční kompenzaci," doplnila lékařka. V minulosti byla Peková označena ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem za nakaženou, protože při odebírání vzorku údajně postupovala neodborným způsobem.

Ministr Vojtěch se později omluvil, že dostal špatnou informaci. Teď přišla Peková s jednodušším testem, o který je zájem i v USA. "Ozvala se nám laboratoř ze Spojených států, tam jsme to už posílali," uvedla lékařka pro Právo. "Ale myslím si, že české laboratoře se nás asi ani nedotáží," dodala.

Připravena na testování, čeká se na odpověď

Peková navíc stále čeká na vyjádření náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly. Doufá, že jejím prosbám vyhoví a nechá je dál testovat lidi na nový typ koronaviru. "Od pana Prymuly nemáme žádnou odpověď, zda smíme, nebo nesmíme testovat. Do té doby netestujeme. Ale hned, tedy jestli, nám to dovolí, jsme připraveni," dodala nakonec Peková.

Vše o koronaviru se můžete dočíst zde.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy