Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Lékaři z Motola nebudou Oliverka léčit: Rodiče nemocného Maxíka jim dávají za pravdu

Oliverek trpí vzácnou nemocí.
Zdroj: Facebook Oliverkovy cesty
+ Dalších 6 fotografií
Soucit
Ne všechny příběhy mají šťastné konce a u malého Olivera, který trpí zákeřnou nemocí SMA, to doopravdy nevypadá nejlépe. Brzy oslaví druhé narozeniny a doktoři z FN Motol po posouzení jeho zdravotního stavu nechtějí aplikovat nákladnou léčbu Zolgensmou. Zdrcení rodiče hledají pomoc v zahraničí a vyjádřili se i rodiče Maxíka, který trpěl stejným onemocněním. Ti s doktory souhlasí.

Mít nemocné dítě je jedna věc. Ale mít dítě, které vám může zemřít na zákeřnou nemoc, pokud se včas nepodá lék, je pro rodiče příšerné peklo. A právě tím si prochází Bohumil a Radka Kovalští, jejichž syn Oliverek onemocněl nemocí zvanou SMA. Jde o spinální svalovou atrofii, při které postupně ochabne veškeré svalstvo v těle a nakonec mohou selhat i dýchací cesty.

Nákladná léčba přijde možná vniveč

Oliver v současné době bere vysoce nákladný lék Spinrazu, aby se však rychleji a lépe vzchopil, je zapotřebí nasadit Zolgensmu. Na lék, který stojí přes 50 milionů korun, se složilo celé Česko. A vše vypadalo slibně, dokud se Oliverův zdravotní stav nezhoršil. V současné době je na plicní ventilaci, což může výrazně ovlivnit působení léku, který mu chtěli lékaři z FN Motol podat. Do podání léku zbývá už jen měsíc.

Doktorka Jana Haberlová, která měla Olivera pod svými křídly, se rozhodla pro nepodání léku. Motol na to odpověděl jasně - Oliver jej nemůže kvůli zdravotnímu stavu dostat, dokonce si tamní lékaři myslí, zda nebude lepší nechat chlapce odejít. To rodiče velmi zklamalo a rozhodli se hledat pomoc v zahraničí.

"U takto nové a zatím ne až tak vyzkoušené léčby musím vážit, jestli možný benefit z léčby převáží možná rizika z podání. Nemáme stoprocentní jistotu, že pokud mu lék podáme, že zemře, nicméně máme indicie, že to riziko je vysoké," uvedla pro DVTV ošetřující lékařka malého Olivera.

Za pravdu motolským lékařům dávají rodiče Maxíka, u kterého byla před časem zjištěna úplně stejná zákeřná nemoc. Soucítí sice s Oliverem a jeho rodinou a naprosto chápou, že se chtějí pokusit najít pomoc i v zahraničí, zároveň jsou si však jistí, že doktorka Haberlová ví moc dobře, co dělá.

Chvála na paní doktorku

"Velice si jí vážíme a troufáme si říct, že je jedním z nejlepších lékařů ve svém oboru v ČR," uvedli na facebookové stránce rodiče Maxíka. "Pokud jste náš příběh sledovali, tak víte, že specifický léčebný program nebyl vůbec jistý. I z tohoto důvodu jsme oslovili ještě maďarskou nemocnici. Nakonec se to povedlo jen díky obrovskému úsilí a práci paní doktorky," vychvalují doktorku.

Pochválili také péči, jež se Maxíkovi v Motole dostalo. "Paní doktorka je úžasná a vždy se snaží pro pacienty udělat maximum, a to nejen s diagnózou SMA, ale i u ostatních pacientů se závažným onemocněním, které má v péči," zakončili rodiče Maxíka s tím, že doufají, že lidé rozhodnutí lékařky pochopí.

Související články

Další články