Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Lékaři nemocného Oliverka se hájí: Lék chlapce nevyléčí, tvrdí Motol

Oliverek trpí genetickým onemocněním.
Zdroj: Oliverkovy cesty s SMA
+ Další 4 fotografie
léčba
Na povrch vyvstaly nové informace o podání léku Zolgensma pro nemocného Olivera. Nemocnice Motol se brání proti nařčení chlapcových rodičů a vysvětlila na sociálních sítích rozhodnutí lékařů. Podle nich lék dítěti nepomůže. Upozorňují ale, že léčbu mohou provést i po jeho druhých narozeninách.

Nemocnice Motol se proti nepříjemným nařčením snažila vymezit a informovala tak veřejnost o důvodu svého rozhodnutí. Malý Oliver byl u lékařů z nemocnice Motol vyšetřen poté, co pro něj započala veřejná sbírka.

Lék, který měl odstranit jeho spinální svalovou atrofii, by ho totiž stál 51 milionů korun, a proto se lidé rozhodli mu finančně pomoci. „Jeho přesný interní stav lékaři neznali a rodiče od nás neměli žádné závazné stanovisko, že bude jejich syn pro léčbu Zolgensmou vhodným,“ vysvětluje FN Motol důvod, proč chlapci lék nakonec nepodali.

Bohumil a Radka Kovalští údajně nemocnici kontaktovali až poté, co vyhlásili sbírku na synovu léčbu. I proto se vedoucí lékařka Neuromuskulárního centra Kliniky dětské neurologie Jana Haberlová snažila udělat maximum, aby mohl být lék Oliverkovi podán. „Zařazení do přípravy pro genovou léčbu ale neznamená automaticky její podání. Přípravu na podání a k finálnímu rozhodnutí je vždy nutné posoudit celkový zdravotní stav pacienta v daný čas,“ objasňuje FN Motol.

Léčba je velký risk

Oliverův zdravotní stav je ale podle doktorů příliš rizikový a genová léčba by mohla ohrozit jeho život. To zaznamenali u obdobně nemocného pacienta v zahraničí, který zemřel tři dny po podání Zolgensmy. Podle nemocnice Motol to ale neznamená, že se blíží chlapcův konec. „Oliver je již nyní na vysoce finančně nákladné léčbě lékem Spinraza. Tento lék má podobný efekt,“ říká Motol a dodává, že Zolgensma Olivera nevyléčí.

Závažnost jeho zdravotního stavu je totiž tak vysoká, že ho genetická léčba nemůže zásadně zlepšit. „Neexistuje ani teoretická možnost, že by byl schopen se sám posadit, postavit či chodit,“ popisuje.

Stále je naděje

Zároveň ale informuje, že lék se může Oliverovi podat i po dovršení druhých narozenin. Došlo totiž k rozšíření limitů k podání léku a věková hranice již není striktně stanovena. Oliverovi rodiče byli údajně o všem informováni. Na sociálních sítích ale říkají opak a rozhodnutí lékařů o osudu jejich syna nerozumí.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy