Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Lékaři museli ženě amputovat téměř všechny končetiny poté, co se šla umýt do veřejných sprch!

Alethea Parker chytila zákeřnou legionářskou nemoc.
Zdroj: reprofoto Dale Cherry, wikimedia.org, pixabay.com

Alethea Parker (51) na svou dovolenou v Toskánsku jen tak nezapomene. Chytila tam zákeřnou nemoc legionářů, která ji připravila o pravou ruku a obě nohy. Bakterií zvanou Legionella se nakazila při umývání ve veřejných sprchách.

Za jeden týden v Itálii tak žena zaplatila rokem v nemocnici a téměř všemi končetinami. Příznaky nemoci začala Parker pociťovat chvíli po návratu z dovolené. „Cítila jsem bolest hlavy a měla jsem neustálou žízeň. Byla jsem letargická, ale předpokládala jsem, že to je jen pracovní stres. Pak mi začalo být zle. Mysleli jsme, že je to otrava jídlem,“ popsala svůj stav Parker.

Lékaře žena navštívila, až omdlela ve sprše. V nemocnici se dozvěděla, že jde o nemoc legionářů a že by na to mohla umřít. Nasadili jí antibiotika, která ovšem nepomáhala. Druhý týden v nemocnici jí začaly odumírat ruce a nohy. Lékaři jí poté oznámili, že je nutné končetiny amputovat. „Plakala asi dvacet sekund a pak řekla: Dobře, nebudu už plakat, pojďme to udělat,“ popsal těžké rozhodnutí její manžel.

Když se Parker po amputaci probudila, byla veselá a popíjela čaj. „Vždycky jsem chtěla modrý odznak pro parkování,“ řekla. Parker teď navštěvuje rehabilitační centra a snaží se vrátit do normálního života. K tomu jí pomáhají protézy.

Nemoc legionářů je vlastně těžký zápal plic, který způsobuje bakterie Legionella, která se běžně vyskytuje v přírodních zdrojích vody, jako jsou řeky, jezera a další možné rezervoáry vody, odkud se dostává i pitné vody. Jelikož se ale o nemoci ví, dodržují se přísná pravidla při úpravě vody. Bakterie má ráda dostatek živin a zejména přítomnost určitých kovů jako železo, měď a zinek. Proto se jí tak dobře daří právě v klimatizačních zařízeních a vodovodním potrubí. Zdravý člověk se silnou imunitou se však nenakazí.

Související články

Další články