Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Lékař, který prodělal koronavirus: Vláda nás děsí a šíří paniku, nesmíme se dát, říká MUDr. Jan Hnízdil

Jan Hnízdil
Zdroj: reprofoto ČT
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
ROZHOVOR
Popularizátor léčby těla, duše i mysli najednou MUDr. Jan Hnízdil (62) má na současnou situaci České republiky v době koronaviru dost razantní názor. Podle něj vláda vyvolává záměrně strach, aby upevnila svou moc.

Vláda dělá pitomosti

Pane doktore, připadá vám, že v současné koronakrizi poslouchají spíš vrcholní politici odborníky na epidemie, nebo naopak?

„Mozek byl odstaven na vedlejší kolej, řízení se ujaly emoce. Vláda se snaží veřejnost přesvědčit, že dělá uvážlivá a promyšlená rozhodnutí, že má situaci pod kontrolou. Jedna pitomost přitom stíhá druhou. Náměstek Prymula plácne, že se za hranice dva roky nepodíváme, pak říká, že možná jen do podzimu. Rouška vždy a všude, pak zase, že venku a při kondičním sportu nejsou nutné. Ministr školství Plaga minulý týden představil návrh na relativně rychlé otevírání škol. O víkendu se probudil prezident Zeman a kategoricky to odmítl. Náměstek Prymula a hlavní hygienička Rážová se přidali. Pravá ruka neví, co dělá levá.“

Vím, že vás také naštvalo, jak se nakládá s účastníky bohoslužeb.

„O Velikonočním pondělí policie ukončila bohoslužby v kostele pravoslavné církve na Praze 6 a v kostele Na Slupi. Lidé sice měli roušky, ale porušili zákaz shlukování. Bude se to řešit ve správním řízení. Hlavní hygienička Rážová to v Radiožurnálu vysvětlila tak, že pobyt v hobby marketu není tak dlouhý jako pobyt víc lidí v uzavřeném prostoru po dobu kostelního obřadu.

Redaktor ji opravil, že jde o bohoslužby. Paní doktorka sice neví, jak se jmenuje to, co se v kostelích děje, ale ví, že by tam věřící v rouškách, na rozdíl od hobby marketů, mohli něco chytit. Kardinál Duka s rouškou místo toho, aby hlasitě protestoval, bránil svobodu víry, nechá v katedrále svatého Víta číst z bible hradního patolízala Ovčáčka, také s rouškou. To je donebevolající drzost. Bůh to vidí. Bůh to potrestá.“

Čtěte také: Jak Češi porušují opatření?

Prodělal koronavirus

Sám osobně, pokud kvůli pracovním povinnostem nemusím, zprávy o koronaviru už několik týdnů naprosto ignoruji. Cítil jsem, že i ve mně už to totiž vyvolávalo obavu z budoucnosti, tak jsem se tím přestal úplně zabývat. Dělám dobře?

„Nejlepší přístup. Koronavirus tady s největší pravděpodobností byl už koncem uplynulého roku Spousta lidí si jím zřejmě prošla, mne nevyjímaje, zotavila se, vypracovala si imunitu. Nemocní před koronavirem měli štěstí, že ho považovali za těžší virózu. Tehdy ještě neměl jméno a děsivý mediální náboj. Dneska se ze všech stran valí informace, kolik lidí se nakazilo, kolik zemřelo. Pozornosti uniká, že většina zemřelých je starších osmdesáti let a byli dlouhodobě vážně nemocní. Nezemřeli na koronavirus, ale s koronavirem.“

Nyní ale zemřel přímo na koronavirus čtyřiačtyřicetiletý muž

„To bylo prezentováno až vítězně. Jako by říkali: ‚Tak vidíte! Už je to tady! Koronavirus zabíjí! Děste se!‘ Ano, na koronavirus může zemřít i mladý zdravý člověk. Stejně jako na jiný vážný virus. Nebo na jiné těžké nemoci. Odkládají se ale operace, stojí specializované ambulance a nikoho to neděsí. Veškerá pozornost se soustředí na koronavirus. Panika se šíří jako epidemie. Nejhorší je přitom nemoc z vyplašení. Když někoho dokážete přesvědčit, že zemře na koronavirus, našel jste jedinečný způsob, jak vám projde vražda.

VŠE O KORONAVIRU V ČR ZDE

Politici nás děsí

Lidé se v krizích snadno zbavují výdobytků demokracie. Probíhá podle vás v současnosti známý efekt pomalého vaření žáby? Máme se obávat toho, jestli někdo situace zneužije? Náznaky už byly…

„To není pomalé vaření žáby. To je rychlé vaření celého národa. Premiér Babiš, prezident Zeman, ministryně Schillerová, ministr Hamáček, ministr Vojtěch, náměstek Prymula a další za vydatné pomoci médií z Babišova svěřenského fondu přikládají pod kotel strachu a paniky. Uniká jim ale, že se v tom kotli nakonec uvaří taky.

V komentářích mých blogů jsem narazil na zajímavý příspěvek. Má jít o tisíciletí starou japonskou moudrost. Podle ní jde udělat lidi šťastné tak, že jim nejprve všechno seberete, pak jim vše zakážete, k smrti je vyděsíte, vezmete jim všechny jistoty a přeházíte návyky, později jim zhruba polovinu toho, co měli, vrátíte, pak je přesvědčíte, že jste je uchránili před nebezpečím, které jste si dříve vymysleli. Dál jim zhruba polovinu toho, co jste jim zakázali, zase povolíte. A lidé si budou připadat neskonale bohatí, volní a šťastní. Do smrti vám budou vděční. Andrej Babiš by si tahle slova měl nechat vytesat na Úřad vlády.“

MUDr. Jan Hnízdil je internista a rehabilitační lékař, založil a provozuje pracoviště komplexní psychosomatické medicíny Hnízdo zdraví.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy