Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Lékař Jan Hnízdil: Andrej Babiš by se měl léčit, Roman Prymula hazarduje s lidskými životy

Jan Hnízdil
Zdroj: reprofoto YouTube/Reflex
+ Další 4 fotografie
ROZHOVOR
MUDr. Jan Hnízdil (62) má pro někoho možná až radikální názory, i jeho odpůrci mu ale nemohou upřít, že na koronavirus se snaží dívat ze širší perspektivy. Proč si myslí, že je civilizace v rozkladu, stát přestal existovat a občané se musí o sebe postarat sami? Co říká na nové angažmá Romana Prymuly a chování Andreje Babiše? Přečtěte si závěrečnou část našeho rozhovoru.

Roman Prymula má fatální diagnózu

Lékař Jan Hnízdil je přesvědčený o tom, že vláda naprosto selhává, šíření strachu jí vyhovuje a ve skutečnosti pro lidi místo pomoci dělá to nejhorší.

Co říkáte na to, že vámi hojně kritizovaný epidemiolog Roman Prymula se stal ministrem zdravotnictví?

„Přijetí jakéhokoliv postu ve vládě Andreje Babiše je diagnóza. Přijetí postu ministra zdravotnictví je diagnóza fatální. Tady je medicína bezmocná. Plukovník Prymula musel opustit místo náměstka ministra, protože neměl bezpečnostní prověrku. Jako ministr ji mít nemusí…“

Jan Hnízdil o hazardu ministra s životy

Před jedenácti lety měl prohlásit, že se nepodařilo prokázat účinek roušek proti virům. Nyní je jejich velkým zastáncem. Co vy na to?

„Nevěřím mu ani dobrý den. Názory mění, jak se mu to hodí. Podle živnostenského rejstříku si letos v červnu zaregistroval ‚poradenskou činnost, zpracování odborných posudků a studií‘ (ministr po vzniku rozhovoru živnostenské oprávnění pozastavil – pozn. red.). Přitom je vládním zmocněncem pro zdravotnictví, teď je ministr. Jeho dcera Karolína založila v roce 2013 v Hradci Králové firmu Biovomed. Během pěti let inkasovala od farmaceutických firem 117 milionů korun. Jednatelem byl až do roku 2016 její otec, současně předseda vakcinologické společnosti (z postu se podle svých slov chystá odejít – pozn. red.).

Teď se Prymula angažuje v prosazení nevyzkoušené vakcíny. Její cenu odhaduje na 9 tisíc korun, v první fázi má být očkováno tři až tři a půl milionu nejvíce ohrožených. To dělá zhruba 31,5 miliardy korun. V tom není nic odborného. To je tvrdý obchod. Obchod s lidským zdravím. Možná dokonce se životem.

Počty pozitivních nás mají vystrašit

Počty nakažených se nedávno dramaticky zvýšily, ministr Prymula omezuje provozní dobu restaurací, počty účastníků shromáždění a podobně. Má to smysl?

„Plukovník Prymula zavelel: ‚Hrr na koronavirus! Bijte ho, nikoho neživte!‘ Já bych volil heslo: ‚Koronaviru se nelekejme! Na množství nakažených nehleďme! Buďme pozitivní!‘ Nárůst počtu pozitivně testovaných je potřeba hodnotit zdrženlivě. Vážně nemocných ve skutečnosti tak moc nepřibývá. Navíc nevíme, jestli vážně nemocní jsou vážně nemocní covidem, nebo z důvodu jiné vážné nemoci, a covid pozitivita je jen třešničkou na dortu.“

Nakazit by se mělo 70 procent obyvatel

Proč se tedy podle vás stále informuje o počtu pozitivně testovaných?

Výborně se to hodí ke strašení lidí, k zavádění tvrdé represe. Řada lidí přitom o nákaze vůbec nevěděla, dokud nebyli testováni, nebo u nich měla nákaza jen mírný průběh. Šéf statistiků Dušek a hlavní hygienička Rážová jistě potvrdí. Pokud takto nákaza proběhne u většího počtu lidí, je to dobrá zpráva. Tělo si vytváří protilátkovou a buněčnou imunitu.

Protilátky mohou chránit i několik měsíců. Buněčná imunita je v případě virů důležitá u lidí, kteří nemají dostatek protilátek. Nejlepší by bylo, kdyby si nákazou prošlo aspoň šedesát až sedmdesát procent obyvatel. Získali by imunitu a radikálně by se snížil prostor pro další šíření viru. Zato roušky, omezení sociálního kontaktu, karantény, to virus nebere na vědomí.

Andrej Babiš potřebuje lékaře

Co jste říkal na projev Andreje Babiše

„V televizi děsí. ‚Epidemie je zpět. Bohužel. Čísla nákazy závratně rostou. V posledních dnech nám byly předloženy scénáře vývoje, které mě značně znepokojily. Nechci dopustit miliony nakažených a tisíce mrtvých,‘ říkal vystrašený premiér. Naléhavě potřebuje terapii. V mojí ordinaci má dveře otevřené. Z Úřadu vlády to má, co by kamenem dohodil…“

Jak bude situace probíhat dál?

„V brzké době u nás zřejmě dojde k dosažení vrcholu epidemie a počty začnou klesat. Veškerá omezení a represe to jen o pár měsíců odsunuly. Jsme tam, kde bylo Švédsko na jaře. Na rozdíl od Švédska s rozloženou ekonomikou, kulturou, školstvím, mezilidskými vztahy.“

Civilizaci rozložila prkotina

Projeví se koronavirus v našich životech výrazně i v budoucnu?

„Covid hlavně posloužil jako nástroj k odvedení pozornosti od klíčových problémů naší civilizace. Od ničení životního prostředí, nedostatku pitné vody, globálního oteplování po migraci, zadlužení, nezaměstnanosti, korupci a podobně. Psychopati ve vedení států si nevědí rady, za covid se dá všechno schovat. Ten vir podle mě není globální konspirace, ale globální problém. Informace o tom, že tímto sebezničujícím způsobem už naše společnost dál žít nemůže. To není konec světa. To je konec způsobu fungování civilizace.

Čekal jsem ale, že konec civilizace bude velkolepý, spektakulární. Třeba že vybuchne velká jaderná nálož nebo na Zemi spadne obří meteorit. Bude ohňostroj, výbuchy, barevné efekty. To, že globální civilizaci položí obyčejný virus, je pro mě velké zklamání. Taková kravina.“

Už jednou jsme probírali, jak se u vás v ordinaci střídají vyděšené děti, které může situace poznamenat na celý život. Dotýká se to i vysokoškoláků?

„Ano. Moje dvě dcery se těšily, že po prázdninách nastoupí na vysokou, teď jim školy zavřeli. Řekl jsem jim, ať na nic nečekají, domluví si místo, dny a hodiny setkávání se spolužáky, sestaví program výuky, přizvou pedagogy. Stát skončil. Je potřeba to vzít na vědomí a začít jednat.

MUDr. Jan Hnízdil je internista a rehabilitační lékař, založil a provozuje pracoviště komplexní psychosomatické medicíny Hnízdo zdraví.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy