Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Lék pro koronavirem nakaženého taxikáře ještě nedorazil: Selhávají mu ledviny

+ Dalších 12 fotografií
Počet nakažených koronavirem v České republice vzrostl na 833 a 4 se zatím vyléčili. V nemocnicích zůstává přes 60 pacientů - 5 z nich je ve vážném stavu. Jedním z nich je řidič taxislužby, který leží v pražské Všeobecné fakultní nemocnici a stále nedostal americký experimentální lék Remdesivir. Tuto informaci uvedla TV Prima.

Podle původních předpokladů měl lék Remdesivir dorazit do České republiky dnes, jenže nemocnice ho stále nemá. Kde dodávka s lékem uvízla není jasné a lékaři mají bez něj svázané ruce. Taxikář ležící ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze má větší obtíže a jeho manželka Michaela o něj má obrovský strach. Pro TV Prima řekla pár slov.

Ledviny přestávají fungovat

"Dnes mi doktor popisoval stav manžela a řekl, že mu protestují ledviny a pomalu odcházejí, ale na dialýzu to ještě není. Jenže, kdyby přišel ten lék a on už by měl dialýzu, tak mu ho už podat nemohou. Takže teď jde spíš o čas, aby ten lék byl tady co nejdříve a mohli mu jej poskytnout," uvedla smutná Michaela.

Neví se, kdy lék dorazí

Kde je dodávka s lékem se neví. "Mrzí mě, že vám nemohu odpovědět, ale tuto informaci nemám. Prosím obraťte se na VFN, která by měla být informována první přímo od naší centrály v zájmu maximální rychlosti komunikace i doručení.“ uvedl generální manažer Gilead Pavel Březina.

"O preparát Remdesivir jsme požádali už před pár dny, z americké centrály firmy Gilead jsme dostali zprávu, že bude odeslán a pacient splňuje kritéria. V tuto chvíli jsme trošku ve vzduchoprázdnu, protože nemáme informace o tom, zda je ten lék je na cestě," uvedl David Feltl, ředitel VFN.

Mediálně nafouknutá záležitost

Paní Michaela si také stěžuje, že když volala svému manželovi záchranku, nebrali ji vážně. "V Thomayerově nemocnici nám doktorka řekla, že to je mediálně nafouknuté, že to vůbec nic není. Teď mi muž umírá a ona mi prostě řekne, že je to mediálně nafouknuté? Tahle věta mi prostě nejde z uší, s tou větou se probudím, usínám, prostě pořád ji mám v hlavě,“ rozčílila se manželka.

Thomayerova nemocnice se vyjádřila prostřednictvím svých webových stránek. "Chceme zdůraznit, že zdravotnický personál nepochybil a v dané situaci se zachoval zcela profesionálně a dle standardních postupů a protiepidemiologických opatření," stálo na webu.

Koronavirem se nakazilo mnoho lidí

Muž se zřejmě nakazil od cizinců, které jako taxikář převážel. Vsetínská nemocnice musela uzavřít chirurgické oddělení, u jedné lékařky se potvrdila nákaza. Šest zdravotních sester a čtyři lékaři tak museli jít do karantény. Pozitivní testy na koronavirus má i lékař polikliniky v Rožnově pod Radhoštěm a lékárnice kroměřížské lékárny.

"My máme teď za to, že čelíme nejtěžší zkoušce, kterou za historii sboru máme. Máme něco, čemu říkáme pracovně zásobník hasičů, kteří jsou v pohotovosti a jsou připraveni doplnit, kdyby došlo k jakémukoli výpadku," uvedl ředitel pražských hasičů Roman Hlinovský.

Nakažených pražských hasičů je 13 a dalších skoro 80 je v karanténě. Policisté mají v izolaci přes 400 příslušníků, nakažený je jeden. V republice je k 20. březnu 833 nakažených. Vše o koronaviru se můžete dočíst zde.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy