V rámci studie se výzkumníci ptali lidí na osm kontroverzních témat, tedy alespoň ve světě jsou kontroverzní, u nás žádný extrémní poprask nepůsobí, která se týkala názoru na homosexualitu, potrat, předmanželský sex, rozvod, antikoncepci, mimomanželské pletky, hazard a pití alkoholu.

Ze čtyřiceti sledovaných zemí na více než polovinu témat Češi pohlížejí jako na morálně přijatelných. 56 % Čechů nemá morální problém s homosexualitou svých spoluobčanů, v tom jsou nám nejblíže Němci, kteří podobně odpovídali v 51 %.

Mimomanželské aférky nejsou přijatelné snad v žádné zemi, ovšem úplně těžkou hlavu si s nimi nedělá 17 % dotázaných Čechů, v těsném závěsu jsou za námi Indové a Chilané.

Předmanželský sex? Tohle číslo je trochu překvapivé, jen 67 % dotázaných Čechů s ním nemá problém. V tomhle případě by nás zajímalo, kdo odpovídal, protože zrovna tady bychom předpokládali alespoň 90 % shodných odpovědí. Nebo vy snad ze svého okolí znáte někoho, kdo s „tím“ čekal až na svatební noc?

Ale jdeme dál. Téměř polovina dotázaných Čechů nemá problém s potraty, tady už se blížíme realitě, i když svoje by v tomhle případě měli říct porodníci nebo gynekologové. Podobný názor, tedy že jim je to prakticky šumák, má i 44 % dotázaných Japonců nebo 43 % Němců.

Hodně nás překvapil následující bod, který se týkal alkoholu. S pravidelným užíváním alkoholu nemá problém 66 % Japonců, ale jen 46 % Čechů. Tohle bychom od národa pivařů vážně nečekali, protože statistiky obvykle hovoří o tom, že právě my, Češi, vypijeme, co teče.

Žádné morální dilema nemáme ani s rozvody, tedy alespoň 60 % dotázaných Čechů, a 74 % nevadí ani užívání hormonální antikoncepce.

Co Čechům nepřijde úplně v pohodě, je hazard. Jen 11 % dotázaných v tom nevidí žádné morální úskalí, pro porovnání v Japonsku je to 38 %, ale řekněme si na rovinu, ony ty japonské bedny asi nebudou to samé co české.

Na to, proč jsme tak benevolentní, můžeme hledat odpověď v našem (ne)náboženském založení. Není žádnou novinkou, že co se Evropy týče, Česko je po Estonsku nejateističtější zemí, tedy nejmenší podíl lidí vyznává nějakou víru (podle posledního sčítání lidu v roce 2011 3 612 804 lidí uvedlo, že jsou nevěřící).

Homosexualita, předmanželský sex, rozvod a další témata průzkumu přitom s vírou mají úzkou spojitost. Nelze proto dělat statistiky a srovnávat země se silně věřící populací se zemí, kde drtivá většina obyvatelstva neměla v ruce Bibli a řada lidí ani neví, proč se slaví Velikonoce.

Na druhou stranu sice vypadáme jako salámisti, kteří nemají morální problém s homosexualitou nebo mimomanželským sexem, jenže stačí se podívat do praxe kolem sebe, do jakékoli internetové diskuze, na Facebook a hned vidíme, že realita je trochu jiná.