Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) StarDance 2019 Extra Host (pořad) sametová revoluce

Nejnovější kauzy

Legendární Vladimír Menšík by slavil 90 let: Pana Majera z Arabely zničil alkohol

+ Dalších 7 fotografií
pan herec
Vladimír Menšík (†58) patří mezi největší legendy českého filmu. Dnes je tomu 90 let, co se tento geniální herec narodil v Ivančicích na jižní Moravě. Pojďme si připomenout jeho životní příběh, který rozhodně nepatřil mezi ty jednoduché...

Vladimír Menšík, který se narodil 9. října 1929, byl rozený bavič. Všechny kolem sebe rozesmával a rád trávil čas mezi lidmi. Když bylo někde ticho, bral to jako svou chybu. Menšík ale dlouhodobě prohrával svůj boj s alkoholem. V kombinaci s těžkým astmatem se mu tento boj stal osudným.

Když Menšík točil filmy o alkoholu, například výtečný Ikarův pád z roku 1977, jeho kolegové cítili, že hraje sám sebe. Kvůli pití měl později problémy s rozpoznáváním barev. Nedokázal ani říct, že je tráva zelená nebo růže rudá. Alkohol ho dostal na kolena, a tak se jednoho dne objevil u docenta Skály v jeho protialkoholní léčebně.

Z léčebny utíkal

"Vyléčil se a pak tři nebo čtyři roky vůbec nepil,“ vzpomíná na Menšíka jeden z hereckých kolegů. Do problému ale upadl znovu, když mu přišel lék na astma, který obsahoval alkohol. Ke konci života bral každým dnem velké množství prášků a spoustu času trávil na nemocničním lůžku na kapačkách. Léčit se ale nechtěl. Utíkal z nemocnice a životospráva mu téměř nic neříkala.

„Jenže co si budeme říkat, jak je ten chlast špatný, tak je s ním spojená fůra hezkých vzpomínek. Takže jsem se díval v rámci terapie na Ikarův pád a v hlavě se mi mísil smutek s tím veselým, co jsme spolu my dva zažili i ve spojení s pitím. I moje maminka říkala, když se na to dívala: Peťko, to on nehraje, to je prostě on,“ uvedl v rozhovoru pro MF Dnes jeho syn Petr.

Neznal míru

V ničem neznal míru. Ani ve flámování. Menšík rád vzpomínal na to, že kouřil od sedmi let, tehdy začal tátovi krást cigarety. V dospělosti kouřil i 80 cigaretek denně. „Kouřil jsem americké cigarety v domnění, že jsou zdravější. Nebýt nemocný, tak bych kouřil pořád,“ přiznal kdysi v televizním rozhovoru.

V letech 1977 až 1979 Československá televize odvysílala tři nejsledovanější silvestrovské show. Byly to pořady plné písní a scének, které právě Menšík moderoval. Málokdo ale ví, že v zákulisí byla připravená jeho lékařka Zdena Lipárová s kapačkami a venku před areálem čekala sanitka jako pojistka. Menšík si musel dávat přestávky a dojít si pro kapačku, jinak kvůli astmatu nemohl ani mluvit.

Později si znepřátelil tehdejšího ředitele Československé televize Jana Zelenku a začal dostávat nedůstojné a malé role. V posledních letech před svou smrtí se živil hlavně svým zájezdovým pořadem.

Vladimír Menšík zemřel 29. května 1988 v Brně v osmapadesáti letech. Ke konci měl problém se žaludkem, silné astma a také srdíčko už nebylo v pořádku. Osudným se mu stal prasklý vřed, na který ho upozorňovala jeho osobní lékařka.

„Nechal po sobě úsměv. Jen se řekne Menšík – a lidé se smějí. Je to lepší, než kdyby tady byl sto let a nezbylo po něm nic,“ uvedl na jeho adresu herecký kolega Jiří Sovák.

Mohlo by vás zajímat

Další články