Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Legendární Sanitka: Co všechno komunisté nechali zcenzurovat?

V Sanitce řeší případ sebevraha.
Zdroj: Se souhlasem ČT/Jaroslav Trousil
+ Další 2 fotografie
zajímavosti

Kdo by neznal jedenáctidílný seriál Sanitka v hlavních rolích s Jaromírem Hanzlíkem, Jiřím Bartoškou, Pavlem Zedníčkem či Františkem Němcem. Kultovní československý seriál baví české diváky dodnes, proto ho také televize tak často reprízují. Natáčení neprobíhalo však vůbec jednoduše, tehdejší režim měl hodně výhrad k určitým scénám a zakazovaly se dokonce i některé kostýmy, jak uvedla před časem pro Novinky herečka Eva Hudečková.

"Můj čas je pouhopouhé prozatím. Můj čas, může říct, já už neplatím..." Když zazní tato píseň, každému z nás se vybaví legendární Sanitka Jiřího Adamce a Jiřího Hubače. Seriál Sanitka je dodnes velice oblíbeným seriálem, a to nejen proto, že v něm hrálo 12 herců z taktéž velmi úspěšného seriálu Nemocnice na kraji města. Natáčení se však neobešlo bez vlivu bývalého režimu. Několik věcí se vystřihlo, něco se zkrátilo. Co bylo největším extrémem normalizační cenzury?

Ústřední píseň

Píseň Můj čas Zagorové, Kotvalda a Hložka byla nahraná přímo pro seriál Sanitka. Textově a rytmicky přesně navozuje tempo seriálu, tedy záchranářů, kteří brázdí pražské ulice velikou rychlostí, aby zachránili vše, co se dá. S písní však měly problém normalizační kvóty, kterým vadila věta: "Příteli, chvátej, SOS." Celý problém byl v tom, že v písni je údajně naznačováno volání o pomoc na Západ Američanům, aby nám pomohli od Rusů. Skladba měla být upravena nebo vůbec nepoužita, tvrdí server ČSFD.

Svetřík Evy Hudečkové

V 70. a 80. letech minulého století byla Eva Hudečková často obsazovanou a velmi atraktivní herečkou. Jejím nejznámějším počinem byla její role v roce 1984 právě v Sanitce. Tam si zahrála doktorku Evu Dolejšovou, která po rozchodu s hlavním protagonistou Jaromírem Hanzlíkem trpí depresemi. Už v té době se chtěla přestat věnovat herectví a začít se naplno věnovat psaní, které je její velkou vášní.

V seriálu nosila svetr se šachovnicovým vzorem. Na ředitelství televize někdo nahlásil, že ten vzor na svetru symbolizuje kříž. "Byla z toho velká aféra a osm velkých obrazů, ve kterých jsem hrála, se muselo vystřihnout. To byla jedna z posledních kapek. Viděla jsem, že stojím tváří v tvář moci, která se vymkla veškeré kontrole," řekla před lety pro server Novinky.

Svědomí dále herečce nedovolilo pokračovat v dobře nastartované kariéře. "Chtěla jsem svůj život uspořádat podle svých představ, a ne podle toho, jak mi ho kdo zrežíruje. V té době o osudu tvůrců i herců rozhodovali straničtí tajemníci, byla jsem svědkem ponižujících scén, kdy trestali neposlušná individua," prohlásila v Nedělním Aha!. Místo hraní se Hudečková pustila do psaní knih a scénářů. Napsala například seriál O ztracené lásce.

Kultovní seriál si můžete připomenout dnes odpoledne na TV Nova.

Vítěz Survivoru Tomáš Weimann: Lásku hledá marně. Přiznal, proč to nevyšlo se Žanetou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy