Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Oktagon 54 válka na Ukrajině Survivor 2024

Legendární Nemocnice na kraji města se vrací: Tohle jste možná o seriálu nevěděli

Josef Abrhám a Andrea Čunderlíková v Nemocnici na kraji města (1977).
Zdroj: Česká televize (Přiba Mrázová, Miroslav Pospíšil)
+ Další 4 fotografie
zajímavosti

Legendární československý seriál Nemocnice na kraji města se vrací na televizní obrazovky. Diváci se tak opět setkají s doktorkou Čeňkovou (Eliška Balzerová), primářem Sovou (Ladislav Chudík), doktorem Blažejem (Josef Abrhám) či krásnou sestřičkou Inou (Andrea Čundrlíková). Ačkoliv jde o notoricky známý seriál, možná jste o něm netušili vše.

Jak to bylo ve skutečnosti s doktorem Sovou?

Roli oblíbeného lékaře neměl původně vůbec dostat Ladislav Chudík (†91). Měl ho hrát Karel Höger (†67). Jenže ten po půl roce natáčení tragicky zemřel na infarkt. Tak tvrdě na něj dolehlo, že byla Vlasta Fabiánová donucena k odchodu z Národního divadla.

Druhou sérii zaplatili Němci

Sedmidílné pokračování úspěšného seriálu iniciovala a zaplatila německá televize. Díky tomu tak v seriálu nemusela být oslavována KSČ.

Cesta za hranice

Nemocnice na kraji města byla úspěšně vysílána v mnoha zemích včetně např. i Kuby. Do Ruska ale neprorazila. Byla odmítnuta s tím, že by nikdo nemohl uvěřit, že taková nemocnice existuje.

Seriál se netočil v nemocnici

Původně se sice počítalo s tím, že celý seriál vznikne autenticky přímo ve zdravotnických zařízeních, jenže hned první týdny natáčení ukázaly, že je Mostecká nemocnice přítomností štábu až příliš zatěžována. Zbytek se tak natočil ve studiích na Barrandově.

Některé postavy byly psány podle skutečných

Jaroslav Dietl (†56) našel inspiraci pro doktora Štrosmajera během vlastního pobytu v nemocnici. V mládí měl totiž problémy s kyčelním kloubem a ošetřoval ho právě takový svérázný lékař. Pro roli Elišky Balzerové (Alžběta) se pak inspiroval přímo u své ženy Magdalény.

Jana Štěpánková se se svou předlohou vídala

I anestezioložka Dana Králová byla hrána podle reálné lékařky. Herečka Jana Štěpánková (†84) se s ortopedkou, která ji inspirovala, vídala.

V seriálu se měla objevit i Šafránková

Eliška Balzerová měla původně hrát milenku doktora Blažeje Inu. Tím pádem se pro roli Alžběty Čeňkové počítalo s Libuší Šafránkovou (†68). Režisér si ale vše na poslední chvíli rozmyslel a Šafránková se tak objevila až v pokračování seriálu Nemocnice: Nové osudy.

Lucie Borhyová terčem nebezpečného stalkingu. Neodbytný fanoušek překročil všechny hranice

Související články

Další články

Nejnovější kauzy