Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Legendární návrhář Christian Dior by slavil narozeniny: Čím přesně tolik naštval Coco Chanel

Zdroj: archiv
Christian Dior
Kdo se zajímá o módu, nemohl neslyšet o návrháři Christianu Diorovi. Možná máte doma jeho kabelku, brýle či parfém. Slavný Francouz navrátil ženám krásu, ženskost, eleganci a vosí pas. A byl to on, kdo zachránil odvětví haute couture. Jaká byla jeho cesta ke slávě?

21. ledna roku 1905 se Christian Dior narodil ve francouzském městečku Granville do rodiny majitele agrochemické továrny. Kromě sestry Catherine měl i bratra Raymonda, který Christiana od dětství trápil. Ani s rodiči neměl návrhář dobré vztahy, hlavně poté, co jim oznámil, že je homosexuál Není tedy překvapením, že se Dior rozhodl svou rodinu vydědit.

Po několika letech života na vesnici se Diorovi přestěhovali do Paříže. Christian chtěl vyhovět přání rodičů a vystudoval obor politologie. Umění ho však lákalo víc. Tři roky prodával své kresby módním salónům, až se na něj v roce 1938 usmálo štěstí a Robert Piguet najal Christiana jako pomocného návrháře. Vytvořil pro něj ikonický černobílý pepitový kostým.

Christian Dior versus Coco Chanel

Jeho talent byl zřejmý, a tak mu textilní magnát Marcel Boussac nabídl, že mu zaplatí vlastní módní salon. Slovo dalo slovo a Christianova sláva začala strmě stoupat.

Kolekce, kterou tehdejší šéfredaktorka magazínu Harper's Bazaar Carmel Snow pojmenovala „New Look“, přinesla Diorovi celosvětovou slávu a navíc navrátila Paříži a celému odvětví haute couture zašlou slávu. Jeho modely nosila například bývalá první dáma Argentiny Eva Perón

Christian sáhnul po vycpávkách v ramenou a dlouhých, širokých sukních. Korzetem vytvořil umělý pas a zvýraznil poprsí. Některé jeho večerní róby vážily neuvěřitelných 30 kilo. To se však nelíbilo Coco Chanel, která bojovala za lehkost a jednoduchost v ženském oblékání. Žárlila na jeho úspěchy natolik, že se v 50. letech rozhodla znovu otevřít svůj salon s nestrukturovanými kostýmky.

Miss Dior

Kromě oblečení se Dior pustil i do výroby módních doplňků a parfémů. „Dámský parfém vypoví o ženě víc, než její vlastní podpis,“ říkal návrhář. Mezi jeho neslavnější vůně patří Miss Dior, ke které se váže zajímavá historka. Když jednoho dne vešla do salonu Christianova sestra, jedna z návrhářových asistentek zvolala: Podívejte, tam přichází Miss Dior. Christianovi se to líbilo natolik, že oslovení ihned využil pro svůj nový produkt.

Nástupci Christiana Diora

Návrhářova kariéra bohužel skončila velmi brzy. V pouhých 52 letech na dovolené v Itálii zemřel na srdeční selhání. Po jeho smrti, se Diorova místa ujal například talentovaný mladík Yves Saint Laurent, extravagantní John Galliano, či minimalista Raf Simons.

Nyní v čele slavného módního domu stojí žena Maria Grazia Chiuri.

Související články

Další články