Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Legendární Jiří Suchý slaví 90: Smrt jeho parťáka Jiřího Šlitra stále halí tajemství

Jiří Suchý je ikonou českého divadla a hudby.
Zdroj: Showpix
+ Další 2 fotografie
NAROZENINY

Populární hudebník, spisovatel, herec, režisér i grafik Jiří Suchý slaví devadesáté narozeniny. Toto životní jubileum oslaví na jevišti milovaného divadla Semafor a vypadá to, že se do uměleckého důchodu ještě zdaleka nechystá. Lidem kolem sebe rozdává samou radost, on sám si ale prošel několika těžkými chvílemi. Třeba když přišel o tvůrčího parťáka a kamaráda Jiřího Šlitra.

Uznávaný umělec mnoha talentů Jiří Suchý prožil své dětství v Klatovech. Před televizními kamerami se poprvé objevil v roce 1944, kdy si vyzkoušel roli komparzisty. O tři roky později dokončil střední školu a pracoval jako grafik v ateliérech.

Suchý, Šlitr a Semafor

Jeho život výrazně ovlivnilo divadlo. Začal v Redutě, kde se seznámil se svými kolegy a později i kamarády Miroslavem Horníčkem a Jiřím Šlitrem. V polovině roku 1958 stál u zrodu Divadla Na zábradlí, ve kterém se v zimě téhož roku objevila premiéra divadelní hry Kdyby tisíc klarinetů.

Jenže Suchý se rozhodl z divadla odejít a hledat svou vlastní cestu jinde. Společně se Šlitrem založil divadlo Semafor, které se velké oblibě těší dodnes. Suchý se Šlitrem byli nezapomenutelnou dvojicí, která dala divadlu a lidem neuvěřitelné množství písní a skvělých her.

Jejich jména se nezapomenutelně vryla do historie nejen Semaforu, ale celé české kultury. O to větší šok pro Suchého ale přišel, když Šlitr v pouhých pětačtyřiceti letech náhle odešel do uměleckého nebe.

Jak zemřel Šlitr?

Hudební skladatel Jiří Šlitr neměl žádné psychické problémy ani jiná tajná trápení, kvůli kterým by chtěl svůj život ukončit. Zemřel po vánočním posezení, které u sebe pořádal. Původně si jen na hodinku odskočil, jenže se nevrátil a jeho kamarádi a přátelé o něj začali mít strach. Šlitr byl pak nalezen ve svém ateliéru na Václavském náměstí, kde ležel bez známek života vedle půvabné studentky Jitky.

Mohlo se jednat o sebevraždu, nikde však nebyl nalezen dopis na rozloučenou. Podle konečné zprávy šlo o nešťastnou náhodu a pár se otrávil plynem z unikajících kamen.

Zdrcený Suchý chtěl po smrti svého velkého přítele s divadlem nadobro seknout, nakonec se však znovu postavil na nohy a dál pokračoval v tom, co uměl nejlépe. Možná k tomu přispěl i komunistický režim, který Suchému zakázal vystupovat v televizi i rozhlase. Nemohl také vydávat desky ani knihy a dokonce byl donucen odstoupit z pozice ředitele Semaforu, protože nebyl ve straně.

Suchý a Molavcová

Cenzura pokračovala i po Šlitrově smrti, takže Suchému ubylo hodně prostoru na divadelních prknech. Jenže on chtěl pokračovat v tom, co má rád, a tak se nevzdal. Přepracoval Erbenovu baladu Kytice a začal spolupracovat s herečkou a zpěvačkou Jitkou Molavcovou. Vytvořili spolu legendární postavy Jonáše a Melicharové, kteří se objevili v několika hrách a dokonce i na televizních obrazovkách.

Jiří Suchý, jenž má na svém kontě přes 1300 textů písní a je autorem více než 120 divadelních her, se dočkal i několika významných ocenění. V roce 2013 obdržel dokonce vyznamenání - Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Ženy Jiřího Suchého

Na začátku kariéry mu po boku stála manželka Běla Suchá, rozená Novotná, se kterou má syna Jakuba. Před Jakubem se jim narodil ještě jeden chlapeček, který na světě ale nepobyl moc dlouho. Těžký osud pokračoval i dále, protože milovaná žena Běla už v osmdesátých letech zemřela na leukémii. Časem se pak Suchý znovu oženil, vzal si učitelku Markétu, která byla téměř o půlstoletí mladší než on. V jednu dobu byla i uvaděčkou v Semaforu. Manželství však po sedmi letech skončilo rozvodem. Markéta toužila po miminku a Suchý už jí ho nemohl dopřát. Nedokázal si představit, že jeho padesátiletý synek bude mít najednou sourozence, a tak se raději společně rozloučili.

V den svých narozenin bude Jiří Suchý hrát ve hře s názvem Znám ještě starší lidi ve svém domovském divadle Semafor. Slavit narozeniny na jevišti si přeje tak dlouho, dokud to bude možné. Suchý se totiž do důchodu nechystá a jeho pracovní tempo vůbec nepolevuje. Zanedlouho bude mít premiéru i jeho hra s názvem Černá kočka – bílý pes.

Jiří Suchý se řídí celý život vlastním krédem: „Když je všechno v ha*zlu, já vím, že nic není ztraceno, protože aspoň vím, kde to je.” Do dalších let mu přejeme mnoho zdraví!

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy