Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Legendární fotograf Jan Saudek oslavil 87 let: Za alkohol dám půl milionu ročně, tvrdí

Jan Saudek a Pavlína Saudková na snímku z roku 2019.
Zdroj: Herminapress
+ Dalších 5 fotografií
VÝROČÍ
Extravagantní fotograf Jan Saudek oslavil 13. května 87 let. Jak se k této umělecké neřízené bohémské a promiskuitní střele sluší a patří, opravdu nesedí v parku a nekrmí ptáčky. Naopak. Plánů do budoucna má, jako by byl třicetiletý, ročně také musí vydělat půl milionu na alkohol, který podle svého tvrzení pije po hektolitrech. A také se musí postarat o potomstvo. O tom nejnovějším promluvil pro eXtra.cz.

Jan Saudek: Jsem alkoholik

U světoznámého fotografa Jana Saudka si nikdy nemůžete být jisti tím, co je pravda a co jen bonmot, aby pobavil okolí. Tak třeba o své penzi tvrdí, že s ní vyjde úplně skvěle. Ale jen prý dva dny od chvíle, co přijde.

Pak prohlašuje i to, že přestože mu to nikdo nevěří, pije opravdu jako duha. „Pravdou je, že jen koupě nápojů pro mě vyjde na půl milionu korun ročně. Naštěstí dostávám od přátel hodně flašek, které mě pak obklopují, takže díky tomu něco ušetřím. Jsem alkoholik a otevřeně se k tomu přiznám,“ řekl nedávno webu VečerníkPV.

Už osmnáct let žije s novinářkou Pavlínou Saudkovou, dříve Hodkovou, mají spolu tři děti. A k tomu se poměrně nedávno objevilo další nemanželské miminko. Ale Pavlína je zcela v klidu.

„Mně strašně pomohly děti a to, že Jan se vždycky, ať už měl kohokoli, vždycky se vrátil. Nevím, jestli to úplně stačí pro kvalitní, pevný vztah, ale mě to vlastně tak jako zklidnilo. Já jsem přestala žárlit nebo alespoň tak jako hrozně moc žárlit. A říkala jsem si, že když se vrací, je to vlastně všechno v pořádku, že to vlastně nic neznamená,“ uvedla v rozhovoru pro web Lifee a jeho pořad Na kafeečko.

Sám Jan Saudek se k narození dalšího potomka vyjádřil pro eXtra.cz zcela otevřeně.

„Mám a nelituji toho, jen jsem se bál, aby byl kluk v pořádku. Já mu držím palce, ale že bych jezdil s kočárkem nebo vyprávěl pohádky, to ne. V předešlých manželstvích jsem se strašlivě zklamal. Některé mé děti dokonce prohlašují, že to je jenom shoda jmen a že s nimi nemám nic společného. Tvrdí to dva kluci, kterým je teď kolem šedesáti. Já jsem je miloval a oni mě zradili, ale nepřeju jim nic zlého,“ říká Saudek.

Zdraví

Bohém rozhodně žádné opulentní oslavy neřešil a svůj věk také ne. „Jsem zdráv fyzicky. Jsem hluboce přesvědčen, že život je krásný. Nesmím se ovšem dívat do legitimace, tam jsou špatné zprávy. To, že se trápím nějakými sny nebo že jsem přišel o desítky milionů korun, o baráky, iluze a negativy, to všechno je k smíchu. Jsem stále naživu…“ zní dnes jeho moto.

I když by měl už odpočívat, zdaleka to nehrozí. Stále je zalezlý ve svém ateliéru a něco vymýšlí. Od 1. června má s manželkou výstavu na zámku v Plumlově a plánuje také vydat knihu svých fotografií.

Kdo je Jan Saudek

Jan Saudek se proslavil po celém světě. Třeba jeho snímek, na němž polonahý muž v džínách drží na hrudi novorozeně, se stal tak obrovsky populární, že je dnes podobný záběr podobně častý jako skupinové momentky školních tříd. Legendární se staly jeho nahotinky před ošklivou, oprýskanou zdí, kterou začal používat před 50 lety. Tyto snímky a postupy se snaží kopírovat mnoho následovníků, originál je ale jen jeden.

Pochází z dvojčat, jeho bratr Karel po dlouhé těžké nemoci zemřel před sedmi lety. Jan byl minimálně čtyřikrát ženatý (jedna žena se podle jeho slov jeho přičiněním oběsila), poslední svatba proběhla před osmi lety v Pekingu. S manželkami zplodil celkem šest dětí. Kromě toho má ovšem také několik „levobočků“, oficiálně se ví o dvou, on sám hovoří dohromady o zhruba patnácti dětech.

Související články

Další články