Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Legendární drbny z trilogie Slunce, seno: Jaký byl osud hvězd?

Legendární drbny z trilogie Slunce, seno: Jaký byl osud hvězd?
Zdroj: archiv
+ Dalších 11 fotografií
Slunce, seno, jahody
Trilogie Slunce, seno... baví české diváky již pěknou řádku let. Televize je znovu a znovu zařazují do programu, protože postavy z legendárních Hoštic dodnes lidé milují. Připomeňte si s námi tři skvělé drbny, bez kterých by komedie Zdeňka Trošky ztratily kouzlo.

1. Stará Konopníková

Mámu žárlivého Vaška Konopníka si s chutí zahrála Marie Pilátová Režiséra Zdeňka Trošku znala přímo z Hoštic, ten ji před kameru postavil jako jednu z nehereček a byla to skvělá volba. S Helenou Růžičkovou se škorpila ve filmu a nesedly si ani tehdy, když se zrovna netočilo. Pilátová říkala, že Helena Růžičková se s neherečkami bavit nechtěla. „Mužský byli lepší než ženský. Ženský se nad nás povyšovaly. Ty jo, ale mužský ne,“ uvedla Pilátová v knize Petra Macka Slunce, seno. 30 let. Za tři díly legendární komedie si vydělala něco málo přes deset tisíc. Marie Pilátová zemřela 20. ledna 2015 na komplikace spojené s chřipkou. Pro obyvatele Hoštic to bylo velmi nečekané, do posledních chvil byla velmi vitální.

2. Pobožná Cecilka

Hluboce věřící služebnou pana faráře si zahrála Vlastimila Vlková Narodila se roku 1908 v Praze a pracovala jako účetní. Herečkou být nechtěla. Jenže v roce 1965 si jí režisér Ivan Passer všiml v jednom pražském parku a dal jí roli ve filmu Intimní osvětlení. Další výraznou rolí byla služka v díle Údolí včel z roku z roku 1967. V roce 1983 jí režisér Zdeněk Troška nabídl roli v komedii Slunce, seno, jahody Zemřela v roce 1997. Dožila v ústraní v Ženských domovech v Praze.

3. Profesionální drbna Kelišová

Představitelka profesionální drbny Kelišové se narodila ještě za Rakouska-Uherska v roce 1907. Marie Švecová byla neherečkou a objevila se pouze v Troškově trilogii. Po natáčení prováděla turisty přes Hoštice a udělala si na tom byznys. Vzpomínky na ni má také herec Jiří Lábus. „Paní Švecová výborně vařila, to si do dneška pamatuji. Zvala nás co chvíli na oběd do svojí chalupy, s celým štábem jsme tam vždycky skvěle poobědvali. Byla opravdu báječná kuchařka. A když se ty filmy dotočily, pořádala pro turisty prohlídky po Hošticích. Jakmile tam někdo přijel, nabídla se, že ho provede, vyprávěla mu historky,“ uvedl Lábus pro deník Blesk. Marie Švecová zemřela v roce 1992.

Slavnou českou komedii Slunce, seno, jahody si můžete připomenout dnes večer v televizi.

Marek Ztracený o synovi: Je to neřízená střela, pořád má něco zlomeného, maminka šílí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy