Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Legendární četník Louis de Funès měl problémy se zdravím. S každou další rolí riskoval život

Legendární četník Louis de Funès měl problémy se zdravím. S každou další rolí riskoval život
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
VÝROČÍ NAROZENÍ

Slavný francouzský komik a herec Louis de Funès se nesmazatelně zapsal do historie nejen francouzského filmu. Byl mužem mnoha tváří, který nesnášel novináře a téměř nedával rozhovory. Dnes by legendární četník ze Saint-Tropez oslavil své 107. narozeniny.

Francouzský herec Louis de Funès, který měl i španělské kořeny, už odmalička tíhl k umění. Bavilo ho hrát na klavír a kreslit. Už ve svých jedenácti letech se poprvé postavil na jeviště a diváci si zamilovali jeho netypické grimasy. Poté se ale věnoval klavíru a na úkor toho ani nedokončil studia.

Louis de Funès měl tři syny

Přesto se Funès rozhodl nastoupit do učení a využil se kožešníkem. Živil se taky jako fotograf nebo účetní a v roce 1936 se oženil s Germaine Carroyer, se kterou měl syna Daniela. Jejich manželství se ale po šesti letech rozpadlo, za čímž údajně stála špatná finanční situace.

Louis de Funès se snažil peníze získat, kde mohl, a tak si přivydělával hraním na klavír po barech. Nakonec se mu povedlo získat místo klavíristy a díky tomu se seznámil se svou druhou a zároveň osudovou ženou Jeanne Barthelémy de Maupassant, která mu na svět přivedla další dva syny – Patricka a Oliviera.

Louis de Funès jako četník ze Saint Tropez

Lidi v baru Louis de Funès bavil čím dal tím víc, a tak se rozhodl přihlásit se do hereckého kurzu, do něhož přišel skoro ve třiceti letech bez jakýchkoliv hereckých zkušeností. Jeho filmový začátek měl trošku pomalejší rozjezd, ale pak se blýskl ve snímku Samotář.

V roce 1964 přišla jeho životní role četníka ze Saint Tropez. Objevil se i v dalších úspěšných snímcích, mezi nimiž byl i dlouhou dobu nejnavštěvovanější film francouzských kin Velký flám.

Dabing Louise de Funèse

Z obyčejného kluka se tak stal jeden z nejúspěšnějších francouzských herců 60. a 70. let, který měl po celou dobu své kariéry odpor k novinářům a rozhovory dával jen zcela výjimečně.

V České republice k popularitě Funèse velmi přispěl herec a dabér František Filipovský, který ho legendárně předaboval. Komik se chtěl dokonce s Filipovským osobně setkat, ale bývalý režim to neumožnil. Posledním snímek oblíbeného francouzského komika byl film Četník a četnice.

Problémy se zdravím

De Funès měl problémy se srdcem a s každou další rolí, ve kterých představoval různé cholerické postavy, riskoval srdeční infarkt. Ten nakonec prodělal po dotočení posledních četníků. Legendární komik je pohřben na hřbitově v Le Cellier ve Francii společně s milovanou ženou Jeanne de Funès.

Další rána pro Veronicu Biasiol. Po vlně hejtů během Miss jí ublížila vlastní maminka. Kráska přiznala velké zklamání

Související články

Další články

Nejnovější kauzy