Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hrdinové ze záchranky StarDance 2019 Horoskop Počasí

Nejnovější kauzy

Legendární Cesta do pravěku oprášila „dinousauří kabáty“ a míří znovu do kin!

+ Další 4 fotografie
LEGENDA SE VRACÍ
Digitálně zrestaurované putování čtyř kluků proti proudu času přiláká nejspíš do kin nejen kluky, ale hlavně táty a dědy.

Poprvé filmové plátno pohybující se ještěři ovládli pod taktovkou geniálního Karla Zemana už v roce 1955. Teď technici celý film digitálně vyčistili a opravili a 25. dubna 2019 dinosauři a „páni kluci“ znovu vtrhnou do kin. Slavnostní předpremiéra nové verze kultovního filmu proběhne už dnes v pražském kině Dlabačov. Kmotrem snímku bude režisér animovaného filmu Kung Fu Panda John Stevenson. Karel Zeman je totiž jedním z jeho největších filmových vzorů.

Po totální renovaci si budete moci Cestu do pravěku vychutnat ve stejné podobě, jakou měla při své premiéře v padesátých letech. Technici podnikli podobně dobrodružnou cestu proti proudu času jako hrdinové filmu. Díky projektu „Čistíme svět fantazie“ se podařilo v letech 2015 a 2016 zrestaurovat už dva Zemanovy snímky – Barona Prášila z roku 1961 a Vynález zkázy z roku 1958.

O co ve filmu s nezaměnitelnou atmosférou vlastně jde? Putování čtveřice chlapců inspiruje nález zkamenělého trilobita a touha malého Jirky spatřit naživo exponáty, které ho okouzlily v muzeu. Vypravěč Petr, vedoucí výpravy Jenda, fotograf Toník a nejmladší Jirka se rozhodnou proplout na lodičce jeskyní, u níž Jirka starodávnou fosílii objevil. Vydají se tak na cestu do pravěku, během níž uvidí mnohem víc než jen vytouženého mamuta…

Podnikaví kluci putují proti toku času a krajina kolem nich se postupně proměňuje. Vzrušující setkání s pravěkou faunou a flórou si pečlivě zaznamenávají do deníku. Ocitají se v různých údobích a prostředích. Navštíví pravěkou jeskyni s nástěnnými malbami a v jedné z klíčových epizod se stanou svědky souboje druhohorních veleještěrů. Přes džungli přesliček a plavuní nakonec doplují až k moři v prvohorách. Najdou tam živého trilobita, jehož novodobý pozůstatek byl motivem jejich výpravy.

Filmové triky Cesty do pravěku inspirovaly řadu dalších tvůrců, vešly do dějin a dnes patří k základní abecedě tvorby filmových iluzí. I když nám dnes přijdou skoro pravěké, kouzlo rozhodně neztratily.

Mohlo by vás zajímat

Další články