Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Legendární Bruce Lee by slavil 80: Zabily ho prášky, tragický osud potkal i jeho syna

Film Hra smrti nestihl Bruce Lee dokončit. Kvůli jeho předčasnému úmrtí byl snímek dotažen do zdárného konce až o pět let později.
Zdroj: Columbia Pictures
+ Dalších 6 fotografií
VZPOMÍNKA
Legendární herec Bruce Lee by dnes oslavil své osmdesáté narozeniny, bohužel však z tohoto světa odešel předčasně a příliš mladý. Stihl za sebou ale zanechat silný odkaz a stále má po celém světě spoustu fanoušků, kteří obdivují jeho vášeň pro bojová umění. On toho ale dokázal mnohem víc, vynikal totiž i ve spoustě dalších oborů.

Bruce Lee, jehož skutečné jméno zní Lee Jun Fan, se narodil v San Franciscu. Pochází z pěti dětí a má čínsko-německé kořeny. Poté, co malý Lee přišel na svět, se jeho rodina rozhodla vrátit zpět do Hongkongu, a tam se začal psát jeho zajímavý životní příběh.

Bruce Lee se zapletl s mafiány

Bruce Lee byl celkem divoké dítě a jeho povaha se dala jen těžko zkrotit. Rodiče proto Bruce zapsali do školy kung-fu, kde se měl kromě bojového umění naučit také disciplíně. Jenže to se nepovedlo. Získané dovednosti Bruce Lee využil přesně opačně a několikrát se dostal do problémů. Dokonce se stal vůdcem pouličního gangu a zapletl se i s mafiány.

Měl však i jeden velký koníček, a tím byl tanec – cha-cha, ve které vyhrál i taneční soutěž. Leeho rodina však po jeho problémech a zanedbávání školy usoudila, že je načase, aby odjel do Ameriky a zkusil štěstí tam.

Bruce Lee a bojová umění

V San Franciscu bydlel u rodinného přítele a živil se jako taneční instruktor. Po nějaké době se však přestěhoval do Seattlu a přihlásil se na univerzitu, kde získal titul bakaláře v oboru filosofie. A nadaný byl i na cizí jazyky, uměl totiž japonsky, anglicky, mandarínsky a kantonsky.

Bruce Lee si taky založil vlastní školu bojového umění s názvem Jun Fan Gung Fu Institute, kde za nemalé peníze vyučoval kung-fu A když se v roce 1964 objevil na mezinárodní exhibici v karate v Kalifornii, zcela ohromil publikum. Jeho chvaty, údery či extrémně rychlé kliky na dvou prstech totiž diváky doslova zvedaly ze sedadel.

Bruce Lee byl taky úspěšným hercem Na tuto dráhu se vydal po smrti svého otce, který toho nikdy nebyl úplným zastáncem. Do povědomí filmařů se dostal díky tomu, že trénoval několik hollywoodských hvězd. On sám si pak zahrál v několika filmech a dostal roli i v seriálu, Bruce ale chtěl víc. Jenže Hollywood mu odmítl několik scénářů a přisvojil si jeho nápad na seriál, což pro něj bylo poslední pomyslnou kapkou, a tak odjel zpět do Hongkongu, kde vznikly jeho nejslavnější filmy Mezi ty patřily Drak přichází, Cesta draka, Velký šéf nebo seriál Zelený sršeň. Zároveň si v Hongkongu otevřel školu, v níž vyučoval svůj Jeet Kune Do, který je kombinací několika bojových umění.

Jak zemřel Bruce Lee?

Po boku mu devět let stála jeho manželka Linda Emery, se kterou měl dvě děti - syna Brandona a dceru Shannon. Manželství by jim určitě vydrželo o hodně déle, jenže Bruce Lee zemřel už ve svých dvaatřiceti letech. Při natáčení svého nového filmu Hra smrti si akční herec stěžoval na to, že ho pobolívá hlava. Jako každý člověk si vzal prášek proti bolesti a doufal, že se mu uleví. A tak si lehl, jenže už se bohužel neprobral. Jeho role pak byla ve filmu nahrazena a snímek byl dotažen do konce až o pět let později.

Oficiálně Bruce Lee zemřel na otok mozku. Ovšem jak už to tak bývá, i okolo jeho smrti se vyrojilo několik spekulací. Například to, že se u něj mohlo projevit skryté poškození mozku, které mohl utrpět při úderech hlavy, kterých za svůj život zažil opravdu hodně. Další teorie tvrdí, že byl Bruce Lee zabit mafiány, se kterými se kdysi zapletl.

Ovšem tou nejzajímavější teorií je ta, která je obehnaná tajemnem. Někteří lidé totiž věří, že Leeova rodina má na sebe uvalenou kletbu, která znovu zaútočila v roce 1993, kdy při natáčení filmu Vrána zemřel jeho syn Brandon. Jeho smrt zapříčinila kulka z pistole, která měla být nabitá jen slepými náboji...

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy