Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Legendární atleti Dana a Emil Zátopkovi by společně slavili 96. narozeniny: Jaké bylo jejich manželství?

Dana a Emil Zátopkovi se narodili ve stejný den. Seznámili se v den, kdy oba překonali československý rekord a na olympiádě vyhráli v tentýž den zlatou medaili.
Zdroj: facebook.com
+ Další 2 fotografie
Olympijští vítězové Dana a Emil Zátopkovi byli jedním z našich nejpozoruhodnějších párů. Ona sklízela úspěchy jako oštěpařka, on byl legendou v běhu. Kromě toho, že je pojilo nadšení pro sport a také šťastné manželství, sdíleli spolu ještě jednu věc - stejné datum narození.

Dnes si připomínáme narození svou legend české atletiky, kterými Dana Zátopková i Emil Zátopek bezpochyby jsou. Dana dnes slaví úctyhodných 96 let, stejného věku by se dožil i Emil. Pojďte si společně s námi připomenout jejich příběh.

Dá se jen stěží uvěřit, že Zátopkovi nebyli dvojčata. Pojilo je nejen stejné datum narození, oba také bodovali v 50. letech na olympiádách Dana v hodu oštěpem, Emil jako běžec. Ten byl vždy pochopitelně trochu v popředí, protože jeho tři zlaté medaile během jednoho týdne na olympiádě už asi nikdo nepřekoná.

Zátopek se narodil do chudých poměrů a už v šestnácti letech nastoupil do práce jako učeň v Baťových obuvnických dílnách ve Zlíně. Tam si ho vybral závodní trenér a umínil si, že z Emila udělá běžce. Mladý Zátopek nejprve lamentoval, že nemá fyzičku, nakonec bez pořádného tréninku skončil na druhém místě. Běhu zcela propadl.

Dana se narodila do trochu lepších poměrů než Emil. A ke sportu měla blízko odmalička. S atletikou začala již na gymnáziu, hrála také házenou. Jejím osudovým sportem se ale nakonec stal hod oštěpem.

Jejich setkání proběhlo na atletických závodech ve Zlíně v roce 1945. Byli si sympatičtí a když zjistili, že mají narozeniny ve stejný den i rok, považovali to za osudové znamení. Když se v roce 1948 vrátili z prvních společných olympijských her, rozhodli se, že se vezmou.

Jeden pro druhého byli oporou a inspirací. Rádi se škádlili a Dana dokonce prozradila, že jí Emil do všeho rád mluvil. Potomky neměli, Zátopek po nich údajně příliš netoužil. Říkával jí prý: "Co blázníš? Ty si myslíš, že když zrovna my dva nebudeme mít děti, tak lidstvo vymře?" "Hustil to do mě tak dlouho, až mně to přestalo vadit," uvedla Zátopková.

Když slavný olympionik před 18 lety zemřel, Dana se s tím vyrovnávala velmi těžko. Doposud jí prý připadá, že je manžel pořád s ní. Popel svého manžela Emila má schovaný v malovaném džbánku. Když ji přijdou navštívit přátelé, džbánek položí na stůl, aby si s Emilem mohli "přiťuknout".

Související články

Další články