Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Legendární agent 007 Timothy Dalton slaví 75 let: Lepší Bond než on byl už jen Sean Connery

Legendární agent 007 Timothy Dalton slaví 75 let: Lepší Bond než on byl už jen Sean Connery
Zdroj: Photo © United Artists
+ Dalších 6 fotografií
NAROZENINY
Která jména se vám vybaví, když se řekne James Bond? Mezi prvními vám ihned naskočí Sean Connery, hned za ním Pierce Brosnan nebo Daniel Craig. Ale co takový Timothy Dalton?! I on měl s agentem 007, který má povolení zabíjet, co do činění.

Timothy Dalton, kterému je dnes 75 let, se narodil ve Walesu. Herecké geny zdědil po svých prarodičích, sám ale s herectvím začal poměrně pozdě. Zlomový okamžik, který ho přivedl k tomuto oboru, nastal v jeho šestnácti letech, kdy v Londýně viděl Macbetha. Od té doby měl jasno, kam jeho kroky povedou.

Timothy Dalton jako James Bond

Dalton začal studovat Royal Academy of Dramatic Arts a postupně pronikal na divadelní jeviště. Stal se členem Royal Shakespeare Company, zazářil ve hře Romeo a Julie a dostal se také na televizní obrazovky. Tam mu pomohl seriál Saturday While Sunday, díky kterému následně dostal roli francouzského krále Filipa ve snímku Lev v zimě.

Objevil se i v dalších, často historických, filmech, než v roce 1987 dostal roli čtvrtého Jamese Bonda Nejprve se objevil v díle Dech života, který sklidil velký úspěch, jenže dva roky na to přišlo pokračování s názvem Povolení zabíjet, které skončilo propadákem.

Timothy Dalton druhým nejlepším agentem 007

Třetí roli tajného agenta 007 už Dalton nezískal a tehdy se dokonce spekulovalo o tom, že je s Bondovkami konec. K tomu ale nakonec nedošlo a později se dočkal úspěchu i samotný Dalton, kterého loni čtenáři britského týdeníku Radio Times označili za druhého nejlepšího Jamese Bonda všech dob. Lépe dopadl jen legendární Sean Connery

Dalton, který je velkým fanouškem fotbalového Manchesteru City, dostal i několik dalších zajímavých rolí, takový úspěch jako James Bond už ale nesklidil. Po jeho boku se také objevila celá řada žen. Jednou z nich byla Whoopi Goldberg, oženil se ale až později. Jeho ženou se stala zpěvačka Oksana Grigorieva, která mu v roce 1997 porodila syna. O šest let později se ale rozvedli.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy