Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Legenda mezi pohádkami: Původní scénář Pyšné princezny odtajněn. Co mělo být jinak?

Legenda mezi pohádkami: Původní scénář Pyšné princezny odtajněn. Co mělo být jinak?
Zdroj: Se souhlasem Československého státního filmu / Se souhlasem Československého státního filmu / koláž
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
pyšná princezna
Když vznikala legendární Pyšná princezna, měli už komunisté pod palcem i barrandovská studia. Tvůrci tak museli překonat mnoho překážek, jež si pro ně bolševici připravili. Zákaz nadpřirozených bytostí a kouzel padl rovnou, jenomže po dopsání scénáře následovaly další. Původně tak pohádka měla vypadat úplně jinak!

Jednou z dlouhé řady oblíbených pohádek, bez které se nedá vykouzlit pravá vánoční atmosféra je i Pyšná princezna. Příběh o princezně Krasomile a králi Miroslavovi natočil režisér a scenárista Bořivoj Zeman (†79) počátkem 50. let minulého století.

Zeman spolu s dalšími tvůrci se tak museli ohánět, aby vyhověli přísným komunistickým pravidlům. Nad barrandovskými studii už Gottwaldova parta vládla pevnou rukou. Jak píše Magazín DNES, scénář schvalovala dokonce socialismu věrná spisovatelka Marie Pujmanová (†64), která také měla nejvíc připomínek. Šokovalo ji třeba, že král Miroslav v jedné scéně "močí". Jednalo se ale o překlep ve slově "mlčí".

Úsměvné pochybení tvůrci okamžitě napravili, pak ale nastaly další potíže. Král Miroslav coby příslušník feudální třídy, kterou proletariát porazil, přece nemohl být kladnou postavou. A tak ho scenáristé v čele se Zemanem nechali pracovat převlečeného za zahradníka. "Makat" s ním navíc musela i princezna Krasomila. Komunisté si také prosadili, že Miroslav po vzoru sovětských inženýrů přikáže poddaným postavit přehradu.

Svatba a druhý díl

Vedle příkazů od představitelů strany došlo během natáčení Pyšné princezny i na lásku. Alena Vránová (87) alias Krasomila a Vladimír Ráž (77) alias Miroslav se do sebe zamilovali a svatba na sebe nenechala dlouho čekat.

Málokdo také ví, že po dvaceti letech se mělo natáčet volné pokračování. Když se Rážovi dostal do rukou scénář, nestačil se divit. Část příběhu se měla odehrávat v hrobkách a Krasomila s Miroslavem měli mít po rozvodu. Nastal tak problém s výchovou jejich dcery, které se pak mělo stát něco, co až příliš nápadně připomínalo děj původní Pyšné princezny. Bořivoj Zeman si vyslechl, že takový děj pohádku poškodí a projekt šel naštěstí k ledu.

Kateřina Ujfaluši o intimních scénách v Ulici: Přítele to zamrzelo, ale už se uklidnil, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy