Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Legalizace prostituce do státní kasičky přinese miliardy: Přestaňte se tvářit, že neexistuje, řekl Hřib

Legalizace prostituce do státní kasičky přinese miliardy: Přestaňte se tvářit, že neexistuje, řekl Hřib
Zdroj: profimedia
+ Další 2 fotografie
Nejstarší řemeslo
Piráti usilují o legalizaci prostituce. Usnesení, kterým by hlavní město podpořilo pirátskou iniciativu zrušit mezinárodní úmluvu o prostituci z padesátých let, chce strana navrhnout na čtvrtečním jednání pražského zastupitelstva. Legalizace prostituce by mohla do státní kasy přinést ročně miliardy korun. Lidem, jež se v sexbyznysu pohybují, by to zároveň mohlo přinést určité výhody, o které kvůli nepřiznaným příjmům přicházejí.

Z Prahy přichází podnět k legalizaci prostituce. Iniciativu prosazují členové České pirátské strany jako je například pražský primátor Zdeněk Hřib O legalizaci prostituce především usiluje předsedkyně pražského výboru pro sociální politiku Eva Horáková. Podle ní mají Piráti připravený návrh zákonné regulace. Nejprve ale musí sněmovna zrušit úmluvu s OSN.

Jaké výhody to přinese?

Podle pražského primátora Hřiba by se stát měl přestat tvářit, že sexbyznys neexistuje. "Sexbyznys je nejstarším řemeslem a je zbytečné tvářit se, že neexistuje, a zavírat před tím oči. Je to záležitost, která by měla být zdaněná, aby na tom nevydělávala mafie a byli chráněni i pracovníci," uvedl na sociální síti pražský primátor Zdeněk Hřib.

Horáková, jež návrh prosazuje, pro server Novinky uvedla, že by legalizace prostituce mohla do státního rozpočtu přinést až 10 miliard korun. "V tomto průmyslu se točí zhruba 8 až 10 miliard ročně," upozornila.

Podle ní jsou pak největší skupinou lidí, která se sexbyznysem živí, matky samoživitelky. "Například koronavirový stav ukázal, že by mohly mít ošetřovné, pokud by to měly jako živnost," doplnila Horáková.

Protože lidé pracující v tomto odvětví nemohou přiznat své příjmy, přichází o mnoho výhod. Nemohou si třeba vzít hypotéku. Mimo to nemohou být nijak chráněni před zneužitím ze strany například majitelů klubů, k čemuž v životě prostitutek nyní běžně dochází. Lidé pracující v sexuálních službách žijí v zóně šedé ekonomiky. To vše by se přijetím prostituce mohlo změnit. Podle odhadů se sexuálním byznysem živí v České republice zhruba 13 až 26 tisíc osob.

První krok

Prvním krokem k legalizaci prostituce je vypovězení úmluvy s OSN, která platí od roku 1950. Československo ji v padesátých letech spolupodepsalo, čímž se zavázalo, že u nás bude prostituce definována jako trestný čin.

"Smluvní strany se zavazují, že budou trestat každého, kdo, aby vyhověl chlípnosti někoho jiného, obstará, svádí nebo odvádí za účelem prostituce jinou osobu, a to i s jejím souhlasem," stojí v úmluvě.

Vypovězení by nejprve musela odsouhlasit Poslanecká sněmovna. Poté by musel ministr vnitra napsat dopis, ve kterém by generálního tajemníka OSN požádal o vypovězení. Zatím ale není jisté, zda zrušení úmluvy pražské zastupitelstvo podpoří.

Monika Bagárová dál kojí dvouletou dceru: Nevím, jak přestat!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy