Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Ledoví muži vtrhli do Česka: Co to pro počasí znamená, kdy přicházejí a proč

Jaro je za dveřmi.
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 5 fotografií
zima
Ledoví mužové udeřili na Česko v plné síle. Tento pojem je sice aktuálně v Česku hojně používaný, jen málokdo ale ví, proč se vůbec začal používat a co znamená. Jaký je původ lidové pranostiky, podle které ledoví muži přichází v květnu zničit zemědělcům úrodu?

Svatí Pankráci, Serváci a Bonifáci, vás se bojí všici sedláci. Tak zní lidová pranostika, podle které ledoví muži mrazem spalují ovoce. Období mezi 10. a 14. květnem je charakteristické příchodem citelného ochlazení a studených srážek, někdy dokonce i sněhových. Kdo byli oni představitelé studených období, kterých se zemědělci obávají?

Pankrác

Svatý Pankrác, který přichází 12. května, se měl narodit okolo roku 290 ve Frýgii. Traduje se, že oba jeho rodiče zemřeli jen krátce po jeho narození a vychovával ho proto strýc Dionýsos. Oba byli křesťané a ani když se přestěhovali do Říma, kde císař Dioklecián křesťany za jejich víru trestal smrtí, se Pankrác nebál a svou víru neskrýval. Následně byl zajat a uvězněn. Bylo mu pouhých 14 let, když mu bylo nabídnuto, že pokud se vzdá své víry, nepřijde o život. To ale odmítl, a tak byl 12. května roku 304 veřejně popraven.

Servác

Svatý Servác se měl narodit v Arménii během 4. století. Zhruba v roce 340 se stal biskupem v Belgii a tvrdě se ohrazoval proti arianismu, což je křesťanský směr, který popírá božství Ježíše Krista. Na rozdíl od Pankráce nebyl zavražděn, osud k němu ale také nebyl přívětivý. Servác zemřel 13. května roku 384 na zimnici.

Bonifác

Legenda praví, že svatý Bonifác se narodil v Římě ve 3. století. Bohatou křesťankou měl být vyslán do Malé Asie, dnešního Turecka, kde měl spolu se svými druhy vyhledávat ostatky mučedníků. Bonifác křesťanem do té doby nebyl, v Malé Asii byl ale svědkem krutého a veřejného zabíjení věřících a pod vlivem těchto zážitků se ke křesťanství sám začal hlásit. Okamžitě byl uvězněn, mučen a následně zavražděn vhozením do vařící se smoly.

Dávné časy

Dny, v nichž Pankrác, Servác a Bonifác přicházejí, mají své opodstatnění v dávné minulosti. O meteorologii lidé neměli nejmenší ponětí a lidové pranostiky vznikaly z důvodu, že počasí se každoročně víceméně opakovalo. Ačkoliv v dnešní době už to pravidlem není, letošní příchod ledových mužů dokazuje, že se lidé v minulosti nemýlili.

Dle pranostik je období ledových mužů časem, kdy se zima loučí a lidé se mohou začít těšit na oteplování a postupný příchod léta. Nesmí se ale zapomínat ani na malé ledové muže - Urbana, Filipa a Bedu, kteří přichází v období od 25. května do 27. května. Jak už ale jejich přezdívka napovídá, nepřináší tak výrazné ochlazení jako Pankrác, Servác a Bonifác.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy