Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Ledoví muži udeřili v plné síle: Se silným větrem přišel sníh a teploty klesly pod nulu

Krušné hory v úterý ráno.
Zdroj: Facebook.com - Vrtule Vrtule
+ Další 3 fotografie
počasí
Ledoví muži se rozhodně nedrželi zpátky a zasáhli Českou republiku v plné síle. Meteorologové varovali před sněhem, silným větrem a bouřkami. Zároveň upozornili i na studenou frontu, která měla po prosluněném a teplém víkendu. Kulichy, šály, kabáty a zimní boty vyndejte ze skříní. Připravte se, že ráno budete pravděpodobně škrábat svá auta.

Výrazná studená fronta přinesla během pondělního odpoledne na území Česka velmi rozmanité počasí. Přišly silné bouřky, vydatné srážky, krupobití, silný vítr, sněžení, výrazné ochlazení i velké teplotní rozdíly mezi západem a východem území. Například v 18 hodin byl teplotní rozdíl dvacet stupňů – v Chebu bylo 2,7 °C a v Brně - Tuřanech 22,7 °C.

Teploty klesly pod nulu

Meteoroložka Dagmar Honsová pro eXtra prozradila, jak bylo v různých oblastech České republiky. "Další výrazné ochlazení přinesla noc na úterý – v 5 hodin ráno se teplota v Česku pohybovala od -1,7 °C (v Karlových Varech) po 4,7 (v Brně-Tuřanech). V horských oblastech většinou mrzlo – například Lysá hora hlásila -4,8 °C," uvedla meteoroložka.

V horských oblastech většinou mrzlo – teplota klesala i pod -5 °C. Nejvyšší srážkové úhrny na studené frontě byly zaznamenány na Semilsku – na stanici Lomnice nad Popelkou spadlo 46 mm (květnový normál je 69 mm).

Na horách vydatně sněží

Od nadmořské výšky nad 600 m na mořem déšť přecházel v mokrý sníh, ale na Karlovarsku a Ústecku hranice sněžení klesala do nadmořské výšky cca 400 m nad mořem. S výjimkou horských oblastí sníh odtál – bílé jsou hory. Dnes po ránu hustě sněží v Beskydech.

"Výrazné ochlazení a sněžení přináší arktický vzduch, který bude do Česka proudit po celý pracovní týden. Průměrné denní teploty tak budou v porovnání s dlouhodobým normálem až o 10 °C nižší. A i přes to, že v posledních letech se v období okolo Ledových mužů většinou ochladilo, takové ochlazení jsme naposledy zažili v roce 2005," uvedla Dagmar Honsová.

Grilování nechte na příští týden

"Při zmenšené oblačnosti budou i v nížinách klesat ojediněle teploty pod bod mrazu až do soboty a očekáváme četné přízemní mrazíky," dodala Honsová. Vypadá to, že si ještě na zahrádkách hospod a restaurací neposedíme. Grilování byste pravděpodobně také měli odložit až na příští víkend.

Elizabeth Kopecká klofla slavného herce: Vnadná zpěvačka prozradila detaily seznámení

Související články

Další články

Nejnovější kauzy