Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Ledecká se Sáblíkovou ostrouhaly: Vlajkonoši na OH jsou krasobruslař a hokejistka

ZOH Peking 2022: Českou vlajku ponese Alena Mills a Michal Březina
Zdroj: Profimedia
+ Další 4 fotografie
ZOH Peking 2022

Vlajkonoši české výpravy na pátečním slavnostním zahájení olympijských her v Pekingu budou kapitánka hokejové reprezentace Alena Mills a krasobruslař Michal Březina. Stejně jako na OH v Tokiu tak ponesou vlajku dva sportovci.

"Stejně jako na předchozích hrách jsme chtěli, aby svého vlajkonoše zvolili sami sportovci, takže jsme nejprve zjistili, kteří v uvozovkách zájemci nebo nominanti připadali v úvahu, a poté měli sportovci možnost hlasovat pro své kandidáty," uvedl šéf výpravy Martin Doktor. Celkově se do hlasování, které se uzavřelo dnes v poledne čínského času, zapojilo devadesát sportovců. "Což je procentuálně více, než bývá normálně. Když to tedy řeknu slovy politiků, vlajkonoši mají docela silný mandát," doplnil Doktor.

Jednatřicetiletý Březina je jedním z nejzkušenějších sportovců v české výpravě, chystá se na čtvrtý olympijský start. Stejně stará Mills pomohla ženské hokejové reprezentaci k historicky první účasti pod pěti kruhy.

"Myslím, že je to velice dobře vybraná dvojice a že nás bude důstojně reprezentovat," řekl Doktor. Počítá s tím, že na zahájení půjdou zejména sportovci ubytovaní v pekingské olympijské vesnici. "Cestování z hor je docela komplikované. Sportovců by mělo být přibližně padesát," dodal šéf české výpravy.

Mills je v šoku

Mills přiznala, že ji rozhodnutí sportovců zaskočilo. "Jsem z toho v šoku, ještě se mi to nepodařilo vstřebat. Je to obrovská čest. Je to radost, že mohu reprezentovat Českou republiku ještě více než jen ve sportu," uvedla Mills. Za velkou čest považuje důvěru kolegů i Březina. "Ještě mi to úplně v hlavě nedochází a myslím si, že oběma nám to dojde, až s vlajkou půjdeme a budou vyhlašovat naši zemi," řekl Březina.

Brněnský krasobruslař, který žije s manželkou v USA, je zkušeným olympijským "harcovníkem". Tuší tak, co ho čeká. "Slyšel jsem, že na předchozích olympiádách byly některé vlajky dost těžké, takže uvidíme. Případně se vystřídáme," pousmál se Březina. "Od toho tam jsme dva, společně se s tím popereme," doplnila ho Mills, která také žije v zahraničí. "Od patnácti žiji v cizině, takže pro mě je vlajka spojení s domovem. Návrat do své země. Je to možnost reprezentovat celou Českou republiku, nejen sportovce, ale i ženy, muže, děti, je to opravdu velká pocta," dodala.

Dva sportovci - muž a žena - nesli českou vlajku na zahájení olympijských her poprvé loni v létě v Tokiu, kde se o tuto poctu podělili tenistka Petra Kvitová a basketbalista Tomáš Satoranský.

Začalo to nemravným dopisováním, skončilo stalkingem. Známého dýdžeje pronásleduje posedlá fanynka. Vyhrožuje i jeho partnerce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy